Amsterdam – kulturalnie, niderlandzko, muzealnie.

O podróży

Weekend w Amsterdamie, to gratka dla koneserów sztuki, dobrej muzyki i diamentów…
Amsterdam kojarzy się wielu przede wszystkim z kanałami, świętem tulipanów, rowerami i dużą tolerancją jego mieszkańców. Tymczasem współczesna stolica Holandii słynie ze swojej wspaniałej sztuki współczesnej, szybko rozwijających się przedsiębiorstw, wielu nowoczesnych inwestycji, związanych z wydzieraniem lądu morzu, wielokulturowego społeczeństwa a także ciekawych imprez kulturalnych. W mieście można dostrzec wiele sprzeczności, i paradoksów - zaskoczenie jest tu nieodłącznym elementem codzienności.
Podczas wyjazdu przekonacie się o tym wszystkim na własnej skórze…

Atrakcje:
Koncert w jednej z najlepszych Filharmonii na świecie Concertgebouw Amsterdam
Przejażdżka tramwajem wodnym po kanałach Amsterdmu
Słynna dzielnica Muzeów
Wycieczka rowerowa  


Program

 

1 dzień
Poranny wylot z Krakowa do Amsterdamu, zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta.
Nasze spotkanie ze stolicą Holandii rozpoczniemy od placu Dam. Dam to po holendersku „tama”, w XIII w. wybudowano ją na rzece Amstel, stąd nazwa miasta. Na Placu znajduje się kilka obiektów godnych naszej uwagi. Pałac Królewski, dawny ratusz miejski. Okazała klasycystyczna budowla z zapierającą dech, swoją wielką salą ratusza zwaną Burgerzaal, w podłodze, której znajdują się marmurowe mapy obu półkul Ziemi z naniesionymi kontynentami, takimi, jakimi znano je w XVII wieku. Obok Ratusza stoi Nowy Kościół (Nieuwe Kerk) w którym od 1841 roku odbywają się uroczystości koronacyjne holenderskich monarchów Kościół jest również miejscem, w którym organizowane są koncerty organowe oraz liczne wystawy.
Na chętnych czeka słynny gabinet figur woskowych Madame Tussaud, w którym spotkać można niejedną kultową postać. Na środku placu stoi pomnik Pamięci Ofiar II wojny Światowej. 
Następnie zajrzymy do Muzeum Historii Amsterdamu, w którym dowiemy się wielu ciekawych informacji o dziejach Amsterdamu oraz o osiągnięciach holenderskich żeglarzy-odkrywców.Po wizycie w Muzeum zajrzymy również na Begijnhof – piękny dziedziniec z charakterystycznymi holenderskimi kamienicami z XVII wieku, kolorowe i spokojne miejsce pośród gwarnych ulic Amsterdamu. Po krótkiej przerwie na regenerację sił ruszymy w dalszy spacer. Na naszej trasie znajdą się: budynek Giełdy Beurs van Berlage - jeden z lepszych i ważniejszych przykładów architektury Fin de siecle’u w Holandii, obecnie miejsce wystaw, imprez kulturalnych i koncertów. Następnie Oude Kerk - jeden z najważniejszych kościołów Holandii i jednocześnie najstarsza budowla Amsterdamu 700 – letnią historią. Drewniany strop z pięknymi malowidłami przedstawiającymi motywy żeglarskie zasługuję na chwilę uwagi. 
Wraz z zapadającym zmrokiem, udamy się na kulturowo - poznawczą przechadzkę po osławionej dzielnicy czerwonych latarni. Pozostawimy Państwu czas do własnej dyspozycji, tak, aby można było poczuć prawdziwy smak Amsterdamu…Muzeum Marihuany Erotyki, Tatuażu… wybór spędzenia czasu należy do Was.
Wieczorem koncert w jednej z najlepszych Filharmonii na świecie Concertgebouw Amsterdam, w której koncertują najlepsi artyści muzyki klasycznej z całego świata.

2 dzień
Dzień rozpoczniemy od holenderskiego śniadania, a następnie udamy się na przejażdżkę tramwajem wodnym po kanałach Amsterdamu. Jest ich ponad sześćset. Kiedyś były drogą komunikacji i transportu towarów w tym portowym, kupieckim mieście. Teraz niezwykle malownicze, pokazują dawne życie miasta, przynoszą ulgę w gorące dni, a zimą stają się lodowiskiem, na którym mieszkańcy jeżdżą na łyżwach.
Krótki spacer po urokliwej dzielnicy Jardaan, gdzie oprócz odnowionych XVII-wiecznych kamieniczek zobaczymy arcydzieło holenderskiego renesansu – Kościół Westerkerk, a także Anne Frank Huis. Dom, w którym przez dwa lata ukrywała się wraz z rodziną Anna Frank, autorka słynnego dziennika z czasów niemieckiej okupacji.
Kolejnym punktem naszego zwiedzania będzie dzielnica Muzeów. Rozpoczniemy od wizyty w Rijksmuseum, w którym znajduje się jedna z najznakomitszych kolekcji holenderskiej sztuki. Począwszy od Halsa przez Rembrandta do Vermeera - od wczesnych obrazów religijnych aż do malarstwa holenderskiego XIX wieku. Wielcy mistrzowie w majestatycznym gmachu neogotyckiego Muzeum Narodowego.
Dla niestrudzonych wizyta w znajdującym się obok Muzeum Van Gogha. Ma ono w swojej niezrównanej kolekcji ok.200 obrazów van Gogha oraz 550 jego rysunków a także listy Van Gogha do brata Theo, oraz obrazy innych malarzy z epoki, w której żył Van Gogh.
Po zwiedzaniu czas wolny do własnej dyspozycji, regeneracja sił po przepełnionym sztuką dniu w jednej z kawiarni nad którymś z kanałów.
Wieczorem przedstawienie baletowe w słynnym Amsterdamskim Teatrze Muzycznym lub spektakl w Ammsterdams Marionetten Theater.

3 dzień
Jeżeli mowa o Amsterdamie, to nie można zapomnieć żelaznym atrybucie tego miasta, czyli rowerach! Jeżeli pogoda dopisze wsiądziemy na rowery, aby poznać miasto również z perspektywy rowerzystów. Podczas niemczącej przejażdżki zobaczymy dzielnicę żydowską Jodenbuurt. Niegdyś była ona miejscem pełnym kolorów i gwaru. W wyniku okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej z 80 tys. Żydów, zamieszkujących Amsterdam pozostało jedynie 5 tys. Jodenbuurt po wojnie zabudowana nowymi betonowymi osiedlami, znacznie zmieniła swój charakter. Mimo to pozostało wiele miejsc, związanych z jej dawnymi mieszkańcami pochodzenia żydowskiego, które zobaczymy podczas zwiedzania. Mozes en Baron Kerk, Dom Rembrandta, szlifiernia diamentów firmy Boas, Żydowskie Muzeum Historyczne, Synagogi Grote Schul i Portugalska, Holandese Schouwburg- punkt zborny przed wywozem Żydów do obozów zagłady, Muzeum Ruchu oraz pomnik Holokaustu- „Nigdy więcej Auschwitz”, to tylko niektóre obiekty na trasie naszego spaceru. W budynkach adaptowanych z czterech synagog (najstarsza z nich z XVII wieku), muzeum pokazuje historię i kulturę Żydów w Amsterdamie, niegdyś ważnym skupisku Żydów, nazywanym przez nich Mokum.
Po zwiedzaniu dzielnicy żydowskiej, nasz przewodnik zabierze Państwa do Szlifierni Diamentów, miejsca, którego nie można pominąć będąc w Amsterdamie. Diamenty są nierozerwalnie związane z historią miasta, ich obróbką jubilerzy zajmują się tu od ponad 400 lat. To stolicy Holandii oszlifowano największy diament świata- Cullnan… Amsterdamska Szlifiernia Diamentów Gassan zabiera odwiedzających w podróż, która zaczyna się 3 billiony lat temu, 200 kilometrów pod Ziemią,a kończy się w oczku pierścionka na palcu wielu kobiet…niekiedy mężczyzn. 
Popołudnie to czas wolny, który pozostaje do Państwa dyspozycji.
Nasze propozycje to:
Sztuka:
Stedelijkmuseum - Doskonała miejska kolekcja sztuki współczesnej, w budynku tuż obok Muzeum Van Gogha. Wiele świetnych wystaw okresowych. Ogród rzeźb za budynkiem Muzeum. 

ARCAM - Amsterdamskie Centrum Architektury
Prezentacja 800 lat Architektury Amsterdamu po dzień dzisiejszy. W futurystycznym budynku, połżonym nad wodą odbywają się regularnie wystawy designu.

Cobra Muzeum Sztuki Współczesnej – interesująca wystawa stała poświęcona sztuce współczesnej z kręgu Cobra, najbardziej znanym przedstawicielem której był Karel Apel.

Centrum Sztuki Appel – międzynarodowe centrum sztuki w centrum, w którym prezentowana jest sztuka współczesna w różnych postaciach. Odbywają się tu wystawy, prezentowane są performance i instalacje.

Historia:
Allard Person Museum
- zbiory archeologiczne Uniwersytetu Amsterdamskiego.

Holenderskie Muzeum Morskie - to miejsce, w którym na pewno nikt nie będzie się nudzić, muzeum przedstawia fascynującą 500 – letnią historię związku Holandii z morzem, dzięki któremu kraj ten stał się morską potęgą. Zbiory umieszczone są w starym magazynie Admiralicji Amsterdamu, który został przebudowany na potrzeby muzeum.

Troppenmuseum – można tu zapoznać się z historią kolonializmu holenderskiego oraz dowiedzieć się jak wygląda życie w wielu egzotycznych zakątkach Trzeciego Świata. Dla ciekawych wystawa Kwestia śmierci, ukazująca jak ludzie w różnych kulturach radzą sobie ze śmiercią.

Nauka i rekreacja:

Centrum Nauki i Techniki NEMO – miejsce, w którym pośród mnóstwa interaktywnych atrakcji można przeprowadzać różnorodne doświadczenia z wodą, światłem, dźwiękiem.
Wizytę w muzeum połączyć można z ciekawą przechadzką po porcie, dzięki któremu Amsterdam zawdzięcza swoje dzisiejsze oblicze. Zacumowane przy nabrzeżu stare statki, zostały wpisane na listę zabytków, na tabliczkach umieszczonych na przystani można przeczytać o historii każdej jednostki.


Ogród Botaniczny – jeden z najstarszych ogrodów na świecie, rośnie tu ponad 4000 gatunków roślin z różnych części naszej planety. Wizytę polecamy szczególnie miłośnikom przyrody.

Heineken Experience – interaktywne muzeum, w którym zwiedzający mogą poznać proces warzenia piwa. Zobaczyć, usłyszeć, powąchać, spróbować i cieszyć się smakiem piwa – tak brzmi slogan zachęcający do wizyty.

Zakupy:
Bijenkorf – najstarszy dom handlowy w Amsterdamie, kilka pięter sklepów, w których dowoli można oddawać się zakupom.
Albert Cuypmarkt - tradycyjne Amsterdamskie targowisko, na którym dziesiątki tysięcy mieszkańców dokonują zakupów na niezliczonych stoiskach z odzieżą, kwiatami, starociami…


Warunki


Świadczenia:

- 2 noclegi w hotelu w Amsterdamie
- 2 śniadania
- przelot Kraków-Amsterdam-Kraków
- transfery lotnisko-hotel-lotnisko
- opieka pilota i lokalnego przewodnika
- ubezpieczenie KL i NW
- komplet materiałów informacyjnych dotyczacych podróży
- rejs statkiem po amsterdamskich kanałach


Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski.

Cena:
Wycieczka na zamówienie. Prosimy o kontakt z biurem.

Dopłata do pokoju jednoosobowego:


Cena nie zawiera:
-biletów wstępów do zwiedzanych obiektów:  ok.150,- EUR płatne oddzielnie po rozpoczęciu podróży.

Ceny biletów:
Rijksmuseum – 14 euro
Van Gogh Museum – 14 euro
Stedelijk Museum – otwarte od 23 września
Cobra Museum – 9,5 euro
Muzeum Historii Amsterdamu – 10 euro
Teatr Marionetek - 16 euro
Holenderskie Muzeum Morskie -15 euro
Amsterdamskie Muzeum Diamentów - 7,5 euro
Troppenmuseum-Muzeum Kolonializmu – 12 euro
Dom Anny Frank - 9 euro – w celu uniknięcia kolejek najlepiej kupować bilety przez Internet
Żydowskie Muzeum Historyczne - 12 euro
Ogród Botaniczny – 7,5 euro
Muzeum torebek i portmonetek – 8,5 euro
Muzeum Figur Woskowych – 22 euro
Heineken Experience Museum – 17 euro

 Można zaopatrzyć się w kartę I Amsterdam, która uprawnia do wielu zniżek w większości muzeów. 72-godzinna karta to koszt 60 euro.  

Ważne:
Wycieczka na zamówienie. Prosimy o kontakt z biurem.
Biuro Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.


Lektura


Kraj:
Holandia
Temat:
Termin:
0000-00-00 - 0000-00-00
Cena:
Wycieczka na zamówienie