Petersburg. Miasto białych nocy, ideologii i literatury.
O podróży
„Widok Petersburga budzi, jeśli nie podziw, to przynajmniej zdziwienie. Jeśli nie jest doskonałym pięknem, to jest, co najmniej absolutnym dziwem” (Olympe Audovard).
Petersburg budzi podziw i lęk zarazem. W Petersburgu Rosja wydaje się potężna, kulturalna, zapatrzona ku Zachodowi, zaprzeczająca stereotypom. Zbudowane wbrew naturze i rozsądkowi, pozornie na wskroś europejskie miasto, olśniewa zarówno architekturą jak i galerią żyjących tu niegdyś twórców. Petersburg budzi równocześnie lęk ideologią, której stał się symbolem, ideologią imperialnej potęgi Rosji – więzienia narodów, jak i pamięcią o rewolucji październikowej z milionami ofiar komunistycznego systemu. Petersburg to również całkiem cywilny „Piter”, wyrażający się najlepiej na Newskim Prospekcie stworzonym dla spacerów a nie dla wojskowych parad. Potrafi być Petersburg również miastem niezwykle romantycznym, przeglądającym się w wodzie kanałów, nad którymi wyciągają do siebie ramiona zwodzone mosty, a złocone kopuły wyłaniają się nieoczekiwanie z porannej mgły.
Warszawa - Petersburg- Peterhof- Warszawa
Atrakcje:
Wycieczka do Peterhofu
Wizyta w Muzeum Rosyjskim- jednym z najlepszych muzeów ze sztuką rosyjską na świecie
Muzeum Dostojewskiego- wystawa urządzona w ostatnim mieszkaniu genialnego twórcy
Ławra Aleksandra Newskiego oraz Cmentarz Tychwiński miejsce pochówku. F. Dostojewskiego, M. Glinki, P. Czajkowskiego, N. Rimskiego-Korsakowa
Możliwość fakultatywnej wycieczki do Erarty-Muzeum i Galerii rosyjskiej sztuki współczesnej
Spotkanie z rosyjskim publicystą
Spektakl w jednym z petersburskich teatrów
Program
Program:
1. dzień
Przed południem wylot z Warszawy do Petersburga. Po przylocie, transfer do hotelu. Obiad.
„Na rozkaz carów niech się stanie miasto!” Zwiedzanie Petersburga z przewodnikiem. Na Wyspie Zajęczej w 1703 roku rozpoczyna się historia Petersburga. Zobaczymy Twierdzę Pietropawłowską - polityczne więzienie, w którym przetrzymywani byli między innymi Tadeusz Kościuszko czy Fiodor Dostojewski. W centralnej części Twierdzy, znajduje się Sobór św. Piotra i Pawła, miejsce pochówku rosyjskich carów. Symbol rewolucji październikowej - krążownik Aurora oraz domek Piotra I, to kolejne punkty naszego programu. Wycieczkę po Wyspie Pietrogradzkiej zakończymy pod secesyjną willą Matyldy Krzesińskiej, z jej z balkonu Lenin wygłaszał w 1917 roku swoje przemówienia. Dziś znajduje się tam Muzeum Historii Politycznej Rosji. Nieopodal willi znajduje się Wielki Meczet oblicowany niezwykłą majolikową dekoracją portalu. Spod Kolumn Rostralnych na Półwyspie Striełka rozciąga się wspaniały widok, na leżący po drugiej stronie Newy Pałac Zimowy. W tym miejscu z imponującą panoramą w tle zakończymy zwiedzanie. Powrót do hotelu i czas do własnej dyspozycji.
2. dzień
Od Nabrzeża Newy do Kanału Mojka. Zwiedzanie rozpoczniemy od budynku Admiralicji, niegdysiejszego sztabu głównego floty morskiej, położony nad brzegiem Wielkiej Newy. Dalej podążymy na Plac Senacki na którym znajduje się najsłynniejszy pomnik Piotra I w Petersburgu - Jeździec Miedziany nazwę swą zawdzięczający poematowi Puszkina o takim samym tytule. Paradoksalnie, nikt chyba nie zwraca uwagi na to, że pomnik wykonany jest z brązu... Podczas Parady Wojskowej ujrzymy w pełnej krasie i majestacie siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. Następnym przystankiem podczas naszej przechadzki będzie Sobór św. Izaaka, XIX-wieczna świątynia, której pozłacana kopuła góruje nad miastem. Sobór ten to nie tylko miejsce kultu, ale również wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać miasto. Przejdziemy przez Błękitny Most - najszerszy w mieście, liczący niemal 100 metrów, przerzucony nad Mojką. Zakończymy przed Pałacem Księcia Jusupowa, z którym związana jest historia Rasputina.
Wersal nad Zatoką Fińską -Carska Rezydencja w Peterhofie. W drugiej części dnia z wizytą udamy się do położonej nad Zatoką Fińską rezydencji Piotra I. Zachwycający park, z piękną zielenią i mnóstwem fontann, otacza kompleks pałacowy, którego budowę zlecił car w 1712 roku, a wykonali ją artyści i rzemieślnicy z całej Europy. Rezydencja była rozbudowywana i przekształcana przez kolejnych władców. Zniszczona w 1944 roku, dziś po kilkudziesięcioletniej rekonstrukcji znów olśniewa swym dawnym blaskiem. Powrót wodolotem do Petersburga do przystani pod Ermitażem. Wieczorem czas wolny.
3. dzień
Ten Newski Prospekt kłamie o każdej porze, najbardziej jednak wówczas, kiedy noc spowije go w swe gęste zwoje i zaciemni białe i kremowe mury domów, kiedy całe miasto zamienia się w grzmot i blask, kiedy krocie karet pędzą z mostów, hajducy wrzeszczą i podskakują na koniach, kiedy sam demon zapala światła po to jedynie, by ukazać wszystko w kształtach nieprawdziwych.
Mikołaj Gogol „Newski Prospekt”
Newski Prospekt - główna arteria historyczno-handlowa Petersburga, która od Budynku Admiralicji do Ławry Aleksandra Newskiego ma 4,5 kilometra długości. Pałace znamienitych petersburskich rodów, obok sklepów najdroższych marek z całego świata, licznych restauracji, kawiarni i hoteli - oto współczesny Newski. Zobaczymy monumentalny Sobór Kazański , który znakomicie współgra z najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta. Dotrzemy na Plac Sztuki przy którym znajdują się: Muzeum Etnograficzne, Teatr Michajłowski, Teatr Komedii i Filharmonia im. Szostakowicza oraz Muzeum Rosyjskie, które po Galerii Tretjakowskiej w Moskwie jest najsłynniejszym muzeum sztuki rosyjskiej na świecie. Obejrzymy dzieła, które prezentowane są chronologicznie od ikon Rublowa przez obrazy Ilji Riepina po twórczość Kandinskiego i Malewicza. Po wyjściu z muzeum kolejnym punktem naszego programu będzie Cerkiew Spas-na-Krowi z kolorowymi kopułami i pięknymi mozaikami, wzniesiona w miejscu, w którym car Aleksander I zginął z rąk zamachowca - Ignacego Hryniewieckiego. Po południu wycieczka statkiem po Newie i petersburskich kanałach pozwoli lepiej poznać miasto położone na wodzie i dostarczy wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Po rejsie czas wolny do własnej dyspozycji. Wieczorem dla chętnych spektakl w Tatrze Maryjskim, słynącym z najlepszych przedstawień baletowych na świecie.
4. dzień
„ Z wielką sztuką w tle”- Carska kolekcja w Ermitażu Są na świecie muzea, które koneserzy sztuki powinni odwiedzić chociaż raz w życiu. Bez wątpienia należy do nich Ermitaż. Pałac Zimowy - wytworne sale carskie, pełne przepychu wyposażenie wnętrz oraz zapoczątkowana przez Katarzynę II kolekcja sztuki, jedna z najlepszych i największych na świecie - to miejsce w którym spędzimy przedpołudnie. Z tysięcy dzieł sztuki od Leonardo da Vinci przez Rembrandta, Rubensa do Cezanne’a wyszukamy te najcenniejsze.
„Szlakiem Wielkiej Literatury" - F. Dostojewski – wokół Placu Siennego. Muzeum Dostojewskiego, zlokalizowane w jego ostatnim petersburskim mieszkaniu, każdego z odwiedzających wprowadzi w nastrój XIX-wiecznej literatury tego genialnego twórcy. Zapoznamy się z ekspozycją i przemierzymy trasę śladami głównego bohatera „Zbrodni i Kary” - Rodiona Raskolnikowa Wieczorem spotkanie z rosyjskim publicystą. Rozmowa przy kieliszku wódki o historii, literaturze, muzyce… czyli ogólno pojętej sztuce życia we współczesnym i niegdysiejszym Petersburgu.
5. dzień Udamy się do duchownego ośrodka północnej stolicy - Ławry Aleksandra Newskiego. Klasztor ufundowany przez Piotra I w 1710 roku, miał upamiętniać wielkiego księcia nowogrodzkiego Aleksandra (dziś prawosławnego świętego), który w XIII wieku wyparł Szwedów znad Newy. Tuż obok Ławry, na „Nekropolii Sztuki” - na Cmentarzu Tychwińskim pochowani są wybitni twórcy rosyjskiej kultury XIX wieku m.in. F. Dostojewski, M. Glinka, P. Czajkowski, N. Rimski-Korsakow.
Popołudnie należy do Państwa. Istnieje możliwość fakultatywnych wycieczek do proponowanych przez nas miejsc: - Carskie Sioło - olśniewająca barokowa rezydencja Katarzyny II, z rekonstrukcją słynnej Bursztynowej Komnaty - Erarta - Muzeum i Galerie Sztuki współczesnej- największa prywatna kolekcja rosyjskiej sztuki końca XX i XXI wieku - Muzeum Aleksandra Puszkina - ekspozycja urządzona w mieszkaniu wielkiego rosyjskiego poety, obejmująca m.in. gabinet twórcy "Eugeniusza Oniegina". - Muzeum Obrony i Blokady Leningradu - miejsce, w którym zgromadzono pamiątki po tragicznej w skutki blokadzie miasta trwającej 879 dni od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944 roku, która kosztowała życie milion mieszkańców miasta. - Wycieczka statkiem do Kronsztadu - dawnej bazy floty bałtyckiej oraz siedziby rosyjskiej admiralicji.
Wieczorem istnieje możliwość uczestniczenia w aktualnym programie petersburskich teatrów, opery, filharmonii.
6. dzień przed południem Wykwaterowanie z hotelu. Czas wolny do wykorzystania na zwiedzanie lub zakupy.
po południu Transfer na lotnisko. Przylot do Warszawy w godzinach popołudniowych.
Warunki
Świadczenia: - przelot Warszawa-Petersburg-Warszawa - 5 noclegów w hotelach ***, - 5 śniadań, - obiad po przylocie do Petersburga - opieka pilota, - lokalny przewodnik i referenci - ubezpieczenie KL i NW, - komplet materiałów informacyjnych nt. podróży - przejazdy busem i bilety na metro - rejs statkiem po Newie
Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski
Cena: 3390 zł
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 540 zł
Cena nie zawiera: -kosztu wizy rosyjskiej (300 zł) -biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok 100 euro) -biletów do Teatru Maryjskiego (od 50 do 100 euro) -wyżywienia oprócz śniadań i obiadu pierwszego dnia
Ważne: Wycieczka na zamówienie.Prosimy o kontakt z biurem. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.
Lektura
- Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara, wiele wydań, najbardziej petersburska z powieści Dostojewskiego, genialne dzieło do czytania po wielokroć, wciąż z tym samym ciężarem na piersi,
- Astolphe de Custine, Rosja w roku 1839, PIW 1995, klisty pisane z Petersburga przez francuskiego markiza, Rosja nieludzka, groteskowa,okrutna i groźna, wciąż taka sama ... niezmienna?
- Adam Mickiewicz, Ustęp z III Częsci Dziadów, a tam pełen ironii i z trudem hamowanej pogardy i nienawiści opis Petersburga, lektura obowiązkowa
- Josip Brodski, Dyptyk petersburski czyli przewodnik po przemianowanym mieście, Zeszyty Literackie 2005, "o upodleniu, spsieniu, o ukradzionym mieście i ludziach ograbionych przez totalitarny system z podstawowych praw, z intymności, godności, wolności" lecz także "poruszający zapis rodzinnej miłości" (Jacek Dehnel)
- Vladimir Nabokov, Tamte brzegi, Czytelnik, 1991, wspomnienia jednego znajwybitniejszych prozaików rosyjskich 20. wieku
- Osip Mandelsztam, Zgiełk czasu, Czytelnik 1994 wspomnienia jednego z najwybitiejszych poetów rosyjskich 20. stulecia, ofiary stalinowskiego terroru
ale także poezje petersburskich poetówOsipa Mandelsztama, Anny Achmatowej, Aleksandra Błoka i "Eugeniusz Oniegin" oraz "Jeżdziec miedziany" Aleksandra Puszkina
Ciekawy wybór tekstów o Petersburgu znajdziecie w poświęconym temu miastu numerze Zeszytów Literackich, nr 83, 2003
|
Kraj: Rosja
Temat: Kultura i literatura
Termin:
0000-00-00 - 0000-00-00
Cena:
|