Praga - edycja nowa, poprawiona. Z Kafką, Hrabalem, Havlem i ... Szczygłem

O podróży

„Praga nie puszcza. Nie puszcza nas obu. Ma pazury ta mateczka. Trzeba się przystosować albo... Powinniśmy podłożyć ogień w dwóch miejscach, na Wyszehradzie i na Hradczanach, i w ten sposób odzyskalibyśmy wolność. Przemyśl to sobie do karnawału.”
Franz Kafka w liście do Oskara Pollaka.

Praga potrzebuje czasu żeby otworzyć przed nami swoje sekrety. To miasto – labirynt ulic; historii, idei, anegdot.Miasto o wielu obliczach; cesarskim, mieszczańskim, plebejskim. To świat sam w sobie, na którego poznanie życia może zabraknąć. Nie żałuj jej czasu przybyszu. ”Gdy cię usidli, otoczy swoja mgłą, swoim urokiem, swoim trującym miodem, to już nie popuści...” Zaufaj znawcom, którzy twierdzą, że Praga najpiękniejsza jest w listopadzie, albo na przedwiośniu, kiedy zrzuca z siebie pstrokatą kieckę sprzedajnej kurtyzany i spowita w mglistym szale oddycha spokojnie, nie napastowana przez pożądliwy tłum . Staje się wtedy miastem fantasmagorią, nierealnym tworem, czystą literaturą, miastem jak z Kafki, jak z Haška, jak z Hrabala…

Plac Wacława - Stare Miasto - Most Karola - Mała Strana - Hradczany - Złota Uliczka - Plac Loretański - Klasztor na Strahovie - Petřin - Józefów - Teatr Na Balustradzie - Laterna Magika - Liben - Wyszehrad - Slavin

Atrakcje:

Wizyta w jednym ze słynnych praskich czarnych teatrów

Tropem  rzeźb i instalacji Davida Černego

Lokalny przewodnik- znawca literatury i kultury Czech


Program

Program:

1. dzień
Poranny wyjazd do Pragi. Przyjazd do Pragi w godzinach popołudniowych. Zakwaterowanie w hotelu.
Zaczniemy klasycznie od Placu Wacława i Starego Miasta. Będzie trochę poważnie, bo porozmawiamy o Świętym Cesarstwie i o husytyzmie, o czesko-niemieckim konflikcie, o narodowych kompleksach i strategii przetrwania małego narodu, czyli o tym wszystkim, co stworzyło Czechy i Pragę takim jakimi są.

2. dzień
Przez most Karola przechodzimy na Małą Stranę. Pod ręką będziemy mieć „Opowiadania ze starej Pragi” Jana Nerudy, „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Haška oraz kilka fragmentów z Bohumila Hrabala, więc będzie to raczej spacer na wesoło. Pnąc się na Hradczany odpoczniemy w jednej czy drugiej praskiej knajpie. Na Hradczanach dopadnie nas znów wielka historia. W katedrze św. Wita znajduje się największa świętość Czechów - wysadzana szlachetnymi kamieniami kaplica z relikwiami św. Wacława - patrona Czech. Ale Hradczany to również cesarska siedziba. Pośród rezydujących tutaj cesarzy najbardziej znanym był Rudolf II - mecenas artystów, alchemików oraz wszelakiej maści szarlatanów. O nich opowiemy zwiedzając słynną Złotą Uliczkę. Towarzyszy nam Angelo Maria Ripellino ze swoją „Pragą magiczną”. W końcu przez Plac Loretański i Klasztor na Strahowie dotrzemy odetchnąć pośród zieleni wzgórza Petřin z wspaniałą panoramą praskiego starego miasta.

3. dzień
Zaczniemy od Józefowa – dawnej dzielnicy żydowskiej z historią Golema i towarzyszącym nam cieniem Franza Kafki. Potem zajrzymy do wielkomiejskiego, mieszczańskiego centrum, do świata secesji i moderny, z którego wywodziła się rodzina Havlów. Wystawne secesyjne kamienice i pasaże są nie mniej interesujące niż Praga średniowieczna. Tam znajdują się również eleganckie kawiarnie, w tym często opisywana przez pisarzy i poetów słynna Cafe „Slavia”. Gdzieś w tej okolicy znajduje się Teatr Na Balustradzie, gdzie Vaclav Havel pracował jako technik sceniczny i gdzie wystawił swoje pierwsze sztuki. Po południu w kawiarni, przy piwie porozmawiamy z zaproszonym gościem o tym, dlaczego Polacy nie rozumieją Czechów i na odwrót oraz wypytamy o wszystko, co o Czechach chcielibyśmy się dowiedzieć, ale dotąd nie mieliśmy kogo zapytać.
Wieczór do własnej dyspozycji. Może wjazd na wieżę telewizyjną ze wspaniałym widokiem na miasto, może wizyta w słynnym teatrze Laterna Magika, może jazzowy koncert albo po prostu wspólny wieczór i dyskusje przy piwie?

4. dzień
Przed południem proponujemy: ”Olać Czechy - czyli tropem rzeźb i instalacji Davida Černego” - współczesnego artysty-prowokatora. Černy od lat ustawia w Pradze swoje rzeźby i instalacje, za które w Polsce dawno wytoczonoby mu sądowy proces i spalono na stosie, w Pradze przyjmowany jest całkiem obojętnie.
Po południu czas na do własnej dyspozycji - na własne odkrycia i zdziwienia magicznym miastem, a może na odpoczynek, żeby nabrać sił na nasz wieczorny punkt programu czyli wizytę w robotniczej Libni – kosmosie Bohumila Hrabala. To tam przydawał autor „Czułego barbarzyńcy” prozie życia blasku, uśmiechu, serdeczności i ciepłej ironii. Przez Liben z Hrabalem pod rękę, od knajpy do knajpy. To być może najbardziej wyczerpujący punkt naszego programu.

5. dzień
Zanim opuścimy Pragę odbędziemy wycieczkę na Wyszehrad ku samym legendarnym początkom miasta. Opowiemy sobie historie Libuszy, zobaczymy Slavin - praskie „Powązki” z grobami Dwořaka, Smetany, Čapka i innych osobistości kultury czeskiej. Z Wyszehradu roztacza się piękny, pożegnalny widok na Pragę.
Powrót do Katowic/Krakowa w późnych godzinach wieczornych.


Warunki

Świadczenia:
- 4 noclegi w hotelu ***,
- 4 śniadania,
- opieka pilota,
- lokalny przewodnik- znawca literatury i kultury Czech
- przejazd autokarem lub minibusem,
- ubezpieczenie KL i NW,
- komplet materiałów informacyjnych nt. podróży
- system audio-guide

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski

Cena: 1990 PLN
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 420 PLN

Cena nie zawiera:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
- ewentualnych przejazdów transportem miejskim
- posiłków poza śniadaniemWażne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.
Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Biuro Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.


Lektura

Esej, reportaże, wywiad
Aleksander Kaczorowski, Europa z płaskostopiem, Czarne 2006
Aleksander Kaczorowski, Praski elementarz, Czarne 2001
Mariusz Szczygieł, Gottland, Czarne 2006
Mariusz Szczygieł, Zrób sobie raj, Czarne 2010
Jan Patočka, Kim są Czesi?, Międzynarodowe Centrum Kultury 2010
Angelo Maria Ripellino, Praga magiczna, Warszawa 1997

Proza
Bohumil Hrabal, Bar świat, Iskry1989
Bohumil Hrabal, Czuły barbarzyńca, Świat Literacki 1997
Premysl Rut, Lunatyczny przewodnik po Pradze, Atut 2008
Gustaw Meyrink, Golem, Zielona Sowa 2004

Historia
Mariusz Strosz, Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, W.A.B 2010


Kraj:
Czechy
Temat:
Kultura i literatura
Termin:
0000-00-00 - 0000-00-00
Cena: