PODRÓ¯E TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona g³ówna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zni¿ek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Bo¶nia - na granicy kultur i cywilizacji

Bo¶nia – kraj po³o¿ony dok³adnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrze¶cijañska i muzu³mañska zarazem. Têdy przebiega³a granica pomiêdzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a nastêpnie pomiêdzy Zachodem i Wschodem, chrze¶cijañstwem i islamem, ale tak¿e miêdzy katolicyzmem i prawos³awiem. Zabytki kultury muzu³mañskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoj± obok cerkwi, ko¶cio³ów i ¿ydowskich synagog.

Litwa - mityczna, literacka, wspó³czesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dzieciêcych Mi³osza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak siê sk³ada, ¿e ta kraina pokrywa siê z inn±, niemal mityczn±, ale przecie¿ istniej±c± naprawdê Laud±. Lauda - gdzie to by³o?

drukuj

Bañska Szczawnica i okolice

Zazwyczaj podró¿ni przeje¿d¿aj±cy u podnó¿a Gór Szczawnickich w stronê Budapesztu i dalej na po³udnie Europy nie przypuszczaj±, jak wielkie bogactwo kulturowe i przyrodnicze skrywa ich wnêtrze. Bogactwo ufundowane na z³ocie, srebrze i miedzi poszukiwanych w tej okolicy od wczesnego ¶redniowiecza. Na wydobyciu tutejszych kruszców bogaci³o siê nie tylko Królestwo Wêgierskie, s³ynne europejskie rody kupieckie takie jak Turzonowie i Fuggerowie, ale i miasta górnicze takie jak „miedziana” Bañska Bystrzyca, „srebrna” Bañska Szczawnica i „z³ota” Kremnica.
Po górniczej przesz³o¶ci regionu pozosta³o ju¿ tylko wspomnienie, ale za to jakie! I jak to czêsto na S³owacji bywa wspania³e zabytki wpisuj± siê harmonijnie w nie mniej piêkny krajobraz, tym razem ³agodnych, pe³nych dalekich widoków Gór Szczawnickich.
Zachêcamy do udzia³u w zwiedzaniu i wêdrowaniu poprzez jeden z najpiêkniejszych regionów S³owacji

Katowice/Kraków - Bañska Bystrzyca - Bañska Szczawnica - Hodrusa - Hamre - Szklane Cieplice - Kremnica - Kraków/Katowice

Atrakcje:
Sitno- wêdrówka z piêknymi widokami na s³owackie ¶redniogórze
¦wiêty Antoni- wizyta w rezydencji bu³garskiego cara
Hodrusa-Hamre- spacer w¶ród lasów i stawów
Szklane Cieplice- wêdrówka w poprzek masywu Gór Szczawnickich donajstarszego s³owackiego uzdrowiska, odpoczynek na  basenie termalnym

Program:

1. dzieñ
Jad±c z Krakowa przekraczamy granicê w Chy¿nem, mijamy Ru¿emberok i docieramy do g³ównego miasta ¶rodkowej S³owacji - Bañskiej Bystrzycy. To miasto warte jest bli¿szej uwagi. Bañska Bystrzyca zaskakuje zarówno swoj± ¿ywotno¶ci± jak i urod± g³ównego placu miasta z grodem miejskim, wie¿± zegarow±, gotyckim ko¶cio³em, którego wnêtrze zdobi o³tarz s³ynnego Mistrza Paw³a z Lewoczy i mieszczañskimi domami z XVI wieku, z których najpiêkniejsza jest gotycko-renesansow± kamienica s³ynnej bankierskiej rodziny Turzonów. Nastêpnie krêt± drog± przez góry docieramy do naszej kwatery w pobli¿u Bañskiej Szczawnicy. Zagubiona po¶ród gór, wyludniona Bañska Szczawnica robi raczej wra¿enie filmowej dekoracji ni¿ rzeczywistego miasta. A jednak znajdujemy siê w niegdy¶ trzecim co do wielko¶ci mie¶cie Królestwa Wêgier, mie¶cie pierwszej w ¶wiecie akademii górniczej, które swoje bogactwo ufundowa³o na wydobywanym w okolicy srebrze. Dwa zamki, ko¶cio³y, okaza³e renesansowe kamienice, kalwaria i stare szyby górnicze na obrze¿ach, tworz± unikalny zespól architektoniczny wpisany na Listê ¦wiatowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spacer po stromych uliczkach i placach miasta wype³ni nam czas do wieczora.

2. dzieñ
Okolice Bañskiej Szczawnicy staraj± siê dorównaæ piêkno¶ci± samem miastu. Nie mêcz±ce trasy, poni¿ej tysi±ca metrów, prowadz± starymi górniczymi chodnikami po¶ród widokowych polan, licznych jezior tzw. tajchów i kana³ów utworzonych przed stuleciami do napêdzania górniczych maszyn, a obecnie wydaj±cych siê byæ jednym z elementów krajobrazu. Wejdziemy na najwy¿szy szczyt w okolicy Sitno, z panoramicznym widokiem na ca³e s³owackie ¶redniogórze, a zakoñczymy wêdrówkê w miejscowo¶ci ¦wiêty Antoni wizyt± w rezydencji bu³garskiego cara. (Niemêcz±ca wêdrówka oko³o 5 godzin)

3. dzieñ
Nieco ponad dwugodzinna wêdrówka w¶ród lasów i stawów dzieli nas od miasteczka Hodrusa-Hamre, gdzie bêdziemy mieli okazjê zajrzeæ do ¶redniowiecznych górniczych sztolni i korytarzy oraz spróbowaæ swoich si³ jako poszukiwacze z³ota.
Po po³udniu czas do w³asnej dyspozycji. Mamy oczywi¶cie kilka propozycji: mo¿e zwiedzanie górniczego skansenu, mo¿e spacer na barokow± kalwariê albo do miejscowego arboretum lub wokó³ malowniczych Studenckich Jezior.

4. dzieñ
Celem naszej dzisiejszej wêdrówki s± Szklane Cieplice – najstarsze uzdrowisko na S³owacji. Idziemy w poprzek masywu Gór Szczawnickich nieuci±¿liwym szlakiem po¶ród polan i lasów. Po oko³o czterech godzinach docieramy do Szklanych Cieplic, gdzie mamy czas na zwiedzanie miasteczka oraz skorzystanie z termalnego basenu. Stamt±d autobus zabierze nas do „z³otej” Kremnicy, w której od ¶redniowiecza bito s³ynne kremnickie dukaty ze z³ota wydobywanego w okolicy. W Kremnicy zwiedzimy gród zamkowy z gotyckim ko¶cio³em ¶w. Katarzyny i wyruszamy w drogê powrotn± do Polski
Powrót do Krakowa/Katowic w pó¼nych godzinach wieczornych.

Nieuci±¿liwe wêdrówki na wysoko¶ci do 1000 m.n.p.m. do piêciu godzin dziennie dla osób w ka¿dym wieku, dyspnujacych przeci±tn± kondycj±.

Podró¿ na zamówienie.

Je¶li jeste¶cie Pañstwo zainteresowani podró¿± - skontaktujcie siê proszê z nami! Zaproponujcie termin i prze¶lijcie nam swoje oczekiwania poprzez "Zg³oszenie" znajduj±ce siê po prawej stronie.

Z przyjemno¶ci± odpowiemy na ka¿de zapytanie.

Wasz Markopolski.

sk_banska_szczawnica

banska_szczawnica

sk_banska_szczawnica

sk_banska_szczawnica

sk_banska_szczawnica

sk_banska_szczawnica_widok

Kraj:
S³owacja
Temat:
Natura i kultura
 
Cena:
Prosimy o kontakt z biurem


Zarezerwuj miejsce