PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

drukuj

Białoruś i Katyń

Katyń - miejsce narodowej pamięci, symbol polskiej martyrologii na Wschodzie i Smoleńsk - miejsce tragicznej katastrofy. Kto tam jedzie wie dlaczego i nie potrzebuje dalszych zachęt. Po drodze jest jeszcze Białoruś. Kraj, który wydaje się być wielkim kołchozem, reliktem minionej epoki, tamtej epoki do której przynależy także historia Katynia. Kraj, w którym większość popiera rządzącego nim satrapę, a nieliczna, odważna mniejszość cierpi prześladowania w imię wolności. Nasz sąsiad Białoruś po drodze do Katynia wart jest baczniejszej uwagi, a nasi mieszkający tam rodacy i podzielający nasze wartości białoruscy przyjaciele warci są pomocy, takiej jakiej sami doświadczaliśmy w trudnych latach osiemdziesiątych. Po drodze do Katynia chcemy zatem pokazać kawałek Białorusi tej historycznej – związanej ściśle z historią Polski i tej współczesnej – poszukującej drogi do wolności i nowej narodowej tożsamości.

Kraków - Brześć - Smoleńsk - Katyń - Witebsk - Mińsk - Kuropaty - Mir - Nieśwież - Baranowicze Mereczowszczyzna - Brześć - Kraków

Atrakcje:
Wizyta w Muzeum Marca Chagalla w Witebsku
Zwiedzanie siedemnastowiecznego Smoleńskiego Kremla  
Spotkanie z białoruskim publicystą 

Program:

1. dzień

Przejazd z Krakowa do Brześcia. Przekroczenie granicy w Terespolu. Kolacja i nocleg w Brześciu.

2. dzień
Zwiedzanie twierdzy brzeskiej. 22.06.1941 roku, od ataku na twierdzę brzeską, rozpoczęła się wojna radziecko-niemiecka. Pierwszy punkt obrony sowieckiej stał się za sprawą oficjalnej propagandy legendą - po wojnie twierdza została zamieniona w monumentalne miejsce pamięci.
Z Brześcia omijając Mińsk, Orszę, przekraczając granicę białorusko-rosyjską w Krasnoje docieramy do Smoleńska.

3. dzień
Przedpołudnie spędzimy w lesie katyńskim na otwartym w 2000 r. polskim cmentarzu wojskowym. Spoczywa tutaj w sześciu mogiłach zbiorowych 4412 oficerów WP rozstrzelanych w kwietniu 1940 r. W drodze powrotnej zatrzymamy się na lotnisku smoleńskim w miejscu tragicznej katastrofy prezydenckiego samolotu.
Popołudnie poświęcimy na zwiedzanie Smoleńska. Smoleńsk to stare ruskie miasto położone przez wieki na polsko-rosyjskim pograniczu. Do naszych czasów zachowały się dwunastowieczne cerkwie św. Piotra i Pawła, św. Jana, św. Michała Archanioła oraz siedemnastowieczny Kreml.
Wieczorem zapraszamy na rozmowę z polskim franciszkaninem pracującym w parafii katolickiej w Smoleńsku, który opowie nam o realiach życia w posowieckiej rzeczywistości.

4. dzień
Wyjeżdżamy ze Smoleńska, opuszczamy Rosję i jesteśmy ponownie na Białorusi. Naszym pierwszym przystankiem jest Witebsk - miasto Marca Chagalla – gdzie zwiedzimy jego dom rodzinny i muzeum. Lecz Witebsk to także kresowy symbol – to tutaj znajduje się najdalej na wschód Europy wysunięty ratusz - symbol samorządu, praw obywatelskich, zaczątków demokracji. W Witebsku kultura polityczna Zachodu osiągnęła niegdyś swój geograficzny kres. Z Witebska udajemy się do Mińska. Po drodze zatrzymamy się w Chatyniu (tak, niekiedy mylonego z Katyniem) na przejmującym miejscu pamięci poświęconym ofiarom pacyfikacji 618 białoruskich wsi w czasie okupacji niemieckiej, a także w Kuropatach – lesie na przedmieściach Mińska, w którym w czasach stalinowskiego terroru wymordowano około 200 tysięcy ludzi, w tym niemal całą inteligencją białoruską, ale i wielu Polaków. Wieczorem przyjazd do Mińska. Obiadokolacja i nocleg w Mińsku.

5. dzień
„Miasto słońca” - tak zatytułował swoja książkę o Mińsku, nawiązując do słynnego dzieła Tomasza Campanelli, białoruski artysta Artur Klinau. Mińsk miał być triumfalną bramą wjazdową do sowieckiego imperium. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku wzniesiono w mieście szereg reprezentacyjnych budowli, socrealistycznych pałaców o bogatych fasadach, rodzaj teatralnych dekoracji, które miały przysłonić rzeczywisty obraz imperium. Zwiedzanie „słonecznego Mińska” to nasza propozycja na przedpołudnie.
Jak wygląda obecnie sytuacja, jak funkcjonuje białoruska dyktatura, na czym polegają represje i jak przejawia się społeczny sprzeciw opowie nam przy tej okazji jeden z mińskich publicystów. Drugi nocleg w Mińsku.

6. dzień
Zamek w Mirze i Nieświeżu - dawne posiadłości Radziwiłłów wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Mickiewiczowski Nowogródek oraz jezioro Świteź – stanowią punkty naszego dzisiejszego programu. Na nocleg stajemy w Baranowiczach. Dla chętnych wieczorne spotkanie z miejscowymi Polakami w Domu Polskim

7. dzień
Powrót do Krakowa/Katowic z przystankiem w Kosowie Poleskim z ruinami Pałacu Pusłowskich i folwarkiem Mereczowszczyzna ze zrekonstruowanym dworem - miejscem urodzenia Tadeusza Kościuszki.
Przyjazd do Krakowa/Katowic w późnych godzinach wieczornych.

Świadczenia:
- 6 noclegów w hotelach ***
- 6 śniadań
- 6 obiadokolacji
- przejazd komfrotowym autokarem lub minibusem
- opieka pilota
- usługa loklanego przewodnika
- ubezpieczenie KL i NW
- komplet materiałów informacyjnych dotyczących podróży
- honoraria dla prelegentów

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski

Cena: 1999,- PLN za osobę w pokoju dwuosobowym
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 520,- PLN

Cena nie zawiera:
- biletów wstępów do zwiedzanych obiektów. Szacunkowy koszt wstępów to ok. 25,- EUR na osobę.
- opłaty za wizy – bialoruska podwójna, grupowa oraz rosyjska /obowiązkowo płatne przy zakupie wycieczki - koszt ok. 280 pln/

Informacje dodatkowe dotyczące wiz:
Na min. 30 dni przed wyjazdem należy złożyć dokumentację wizową w tym:
- 1 zdjęcie,
- wypełniony wniosek wizowy
- paszport /Uwaga! Paszport powinien być wazny na co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Rosji, oraz posiadać minimum dwie wolne strony/

Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.
Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Biuro  Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.

rosja katyń

rosja katyn las

rosja katyn

rosja katyn tablica

rosja katyń dzwon

rosja katyn

rosja katyń

rosja katyn tablice zamordowanych

rosja katyń tablice

rosja katyn

rosja katyń krzyz

rosja katyn las

rosja katyn tablice

rosja katyn krzyz

smolensk miasto

rosja smolensk

Kraj:
Białoruś
Temat:
Historia i pamięć
 
Cena:


Zarezerwuj miejsce