PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

drukuj

Budapeszt

„Do Polski Węgrzy biegli,
gdy wszystko przyszło im stracić,
i uchodzili na Węgry
bracia Polacy.”

György Ronty.

Budapeszt to obok Pragi najpiękniejsza środkowoeuropejska stolica. Wzgórze Budziańskie, Parlament, Bazylika św. Stefana, Vaci Utca i budapesztańska secesja składają się na wspaniałą, wielkomiejską całość. Stolica jest z pewnością największą atrakcją współczesnych Węgier, lecz obraz tego kraju pozostaje niepełny, jeśli nie zobaczymy historycznych miejsc w zakolu Dunaju: Wyszehradu, który po stuleciach znowu powrócił do politycznego słownika, Esztergomu, duchowej stolicy kraju, czy też barwnego Szentendre i Egeru, uświadamiających, że Węgry to przecież brama na południe Europy, jak i kraj, który przez stulecia pozostawał pod wpływem Orientu. Liczne ślady polskie przypominają nam, że przez niemal tysiąc lat Polacy i Węgrzy byli bezpośrednimi sąsiadami, których łączyła przyjaźń i zrozumienie, wynikające z podobnie dramatycznej wspólnoty losów. Dwa bratanki..., a jednak nie znamy się prawie.

Kraków - Budapeszt - WyszehradEsztergomSzentendre - Eger - Kraków

Atrakcje:
„Polak Węgier dwa bratanki… - Polacy i Węgrzy na przestrzeni dziejów”.
Spotkanie przy winie (węgrzynie) z intelektualistami: Polakiem i Węgrem mieszkającymi w Budapeszcie.
Aquincum
- rzymskie początki Budapesztu
Wyszehradruiny dawnej siedziby władców Węgier
Esztergom
- stolica religijna Węgier (bazylika esztegromska, pałac prymasa Węgier)
Eger - wizyta w malowniczym mieście, degustacja wina

Program:

1 dzień
rano „Kurierskim szlakiem” - wyjazd autokarem z Krakowa do Budapesztu. Przejazd na granicę polsko-słowacką w Chyżnem. Przejazd na granicę słowacko-węgierską w Szachach.
po południu Przyjazd do stolicy Węgier zakwaterowanie w hotelu.
wieczorem Rejs statkiem po Dunaju (wspaniała iluminacja zabytków Budapesztu). W czasie rejsu - „Wśród legend i mitów Budapesztu” – opowiada przewodnik. Kolacja w hotelu.

2 dzień
przed południem „Królewska Buda” - zwiedzanie wzgórza zamkowego. W programie: pałac królewski, Galeria Narodowa, starówka budziańska, kościół św. Macieja, baszta Rybacka.
po południu Czas do własnej dyspozycji
wieczorem Po kolacji; „Polak Węgier dwa bratanki… - Polacy i Węgrzy na przestrzeni dziejów”. Spotkanie przy winie (węgrzynie) z intelektualistami: Polakiem i Węgrem mieszkającymi w Budapeszcie.

3 dzień
przed południem „Wielkomiejski Peszt” - w programie: Parlament - symbol odrodzenia i potęgi Węgier, zabudowa śródmieścia – secesja i nie tylko, plac Bohaterów - krótka historia Węgier, lasek miejski Vajdahunyad z zespołem pałacowym.
po południu Wizyta w słynnych budapesztańskich termach. Kąpiel termalna.
wieczorem Kolacja w stylowej węgierskiej restauracji – kuchnia węgierska.

4 dzień
„Zakole Dunaju” - całodzienna wycieczka poprzez historię Węgier . W programie: Aquincum - rzymskie początki Budapesztu, Wyszehrad – ruiny dawnej siedziby władców Węgier, Esztergom - stolica religijna Węgier (bazylika esztegromska, pałac prymasa Węgier).
wieczorem Szentendre – węgiersko-serbskie, malownicze miasteczko artystów i muzeów. Kolacja w jednej z restauracji w Szentendre. Powrót na nocleg do Budapesztu.

5 dzień
przed południem „U wrót Gór Bukowych i Byczej Krwi” - przejazd do Egeru, miasta gdzie Orient spotyka się z Zachodem, z urokliwymi uliczkami pełnymi zabytków, zapachu kawy i wina. Zwiedzanie miasta. W programie: egerska bazylika, Liceum, barokowe pałace, kościół Minorytów, minaret, zamek egerski. Wizyta w piwniczkach w Dolinie Pięknej Pani - degustacja słynnego wina „Bycza Krew”.
po południu Wyjazd w kierunku Polski przez Słowację
wieczorem Późny przyjazd do Krakowa (ok. 23.00).

Podróż na zamówienie.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą - skontaktujcie się proszę z nami! Zaproponujcie termin i prześlijcie nam swoje oczekiwania poprzez "Zgłoszenie" znajdujące się po prawej stronie.

Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie.

Wasz Markopolski.

wegry budapeszt parlament

wegry budapeszt

wegry budapeszt

wegry budapeszt

budapeszt dom terroru

Kraj:
Węgry
Temat:
Kraj i ludzie
 
Cena:
Prosimy o kontakt z biurem


Zarezerwuj miejsce