Czarnohora i Huculszczyzna – w krainie Starowieku
„Kiedy las szumi, ojce me wzywają mój ród. A kiedy żywica z drzewa spływa, i moja krew płynie”.
Stanisław Vincenz
Szloch trembity
na wyszywanej
huculskiej połoninie
........................
Kopułka cerkwi
na wichrze marcowym
skręcona
Jerzy Harasymowicz
Pomiędzy Popem Iwanem i Howerlą, Prutem i Czeremoszem rozciąga się kraina Hucułów – czarnohorskich górali. Żyjący przez stulecia w izolacji stanowią do dzisiaj jedną z najbardziej interesujących grup etnograficznych w tej części Europy. Lud na pół rolniczy, na pół pasterski, żył rytmem wyznaczanym przez coroczne wypasy owiec i bydła na połoninach Czarnohory. O stada troszczyli się watahowie, komunikujący się z dolinami poprzez dźwięki trembit. Owce i bydło żywiły Hucułów, lecz ich największą miłością były konie – małe, o szerokich piersiach, wytrzymałe, zwane potem „hucułami”. Lud hardy, którego hardość zmitologizowali pisarze opisujący losy opryszków – szlachetnych zbójników, z których najsłynniejszym był Dowbosz. Z Dowboszem miał się przyjaźnić Baal-szem-tow, twórca chasydyzmu. Ten zaś miał swoją pustelnię niedaleko miejsca, w którym niemal dwa wieki później urodził się Stanisław Vincenz – natchniony piewca Huculszczyzny. Zapraszamy na wyprawę do krainy vincenzowskiego Starowieku – na połoniny, na szczyt Howerli, nad brzegi Prutu i Czeremoszu i pomiędzy grażdy na spotkanie z tą tajemniczą i piękna krainą.
Kraków - Medyka - Stanisławów - Pniów - Skit Maniawski - Skały Dowbosza - Worochta - Zaroślak - Howerla - Żabie - Krzyworównia - Krasnoiła - Jasieniów Górny - Bystrec - Kosarzyszcze - Biała Kobyła - Kosów - Kosmacz - Stanisławów - Drohobycz - Kraków
Atrakcje:
Wycieczka do Skał Dowbosza koło Jaremczy
Worochta - spacer po przedwojennym uzdrowisku
Jasieniów Górny – wieś huculska, w której mieszka ostatni „molfar” huculski, czarownik Mechajło Nyczej
Dzembronia - wieczór folklorystyczny w gospodarstwie huculskim wraz z kolacją i degustacją potraw huculskich
Dla chętnych całodzienny spacer z Żabiego przez Białą Kobyłę (1479 m n.p.m.) do Kosmacza
Kosów- opcjonalna wycieczka do miasteczka, które jest centrum huculskiego rękodzieła
Program:
1. dzień
przed południem Wyjazd autokarem do Stanisławowa. Przekroczenie granicy polskiej w Medyce-Szegini.
wieczorem Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Stanisławowie.
2. dzień
przed południem Zwiedzanie Stanisławowa, w programie zabudowa starego miasta, m.in.: konstruktywistyczny ratusz, greckokatolicka katedra Zmartwychwstania – dawny kościół Jezuicki i kolegium, dawna Fara Stanisławowska - mauzoleum Potockich, kościół ormiański, pomnik Mickiewicza.
po południu Przejazd do Pniowa koło Nadwórnej - zwiedzanie ruin zamku obronnego rodu Kuropatków. Przejazd do Maniawy, zwiedzanie klasztoru w Skicie Maniawskim. Przejazd wzdłuż przełomu Prutu, widok na słynne kamienne wiadukty, pozostałości „klauz” – zapór wodnych Wodospadu na Prucie. Wycieczka do Skał Dowbosza koło Jaremcza. Przejazd do Worochty. Spacer po przedwojennym uzdrowisku.
wieczorem Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.
3. dzień
przed południem Przejazd do Zaroślaka - przedwojennego schroniska u podnóża Howerli. Fakultatywne wyjście na Howerlę, najwyższy szczyt Czarnohory (2061 m n.p.m.).
wieczorem Przejazd do Żabiego. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.
4. dzień
przed południem Przejazd przez Beskid Huculski do Krzyworówni - miejsca powstania ruchu młodoukraińskiego. Muzeum Iwana Franki – poświęcone twórcy ukraińskiej literatury i huculszczyźnie. Cerkiew p.w. Narodzenia Bogarodzicy.
po południu Przejazd do Krasnoiły. Cerkiew huculska. Muzeum Teatru Huculskiego im. Chodkiewicza. Przejazd do Jasieniowa Górnego – wsi huculskiej, w której mieszka ostatni „molfar” huculski, czarownik Mechajło Nyczej. Spotkanie z „molfarem”.
wieczorem Przyjazd do Żabiego. Zwiedzanie Cerkwi Zaśnięcia N.M.P. Spotkanie z Romanem Kumykiem - twórcą ludowym, prowadzącym zespół folklorystyczny „Czeremosz”. Kolacja w hotelu.
5. dzień
przed południem Przejazd do Bystreca. Bystrec to typowa wieś huculska, wieś rodzinna piewcy Huculszczyzny Stanisława Vincenza. Zwiedzanie Cerkwi p.w. Zaśnięcia św. Zofii. Półdniowa wycieczka piesza ze wsi Bystrec przez Kosarzyszcze do Dzembroni. Wspaniałe widoki na Czarnohorę.
wieczorem Wieczór folklorystyczny w gospodarstwie huculskim w Dzembroni wraz z kolacją i degustacją potraw huculskich. Powrót na nocleg do Żabiego.
6. dzień
Dzień fakultatywny dla osób, które chcą jeszcze zakosztować wędrówki górskiej polecamy całodzienny spacer z Żabiego przez Białą Kobyłę (1479 m n.p.m.) do Kosmacza. Dla osób, które chcą poświęcić czas poznawaniu kultury regionalnej proponujemy wycieczkę autokarową do Kosowa.
przed południem Przejazd do Kosowa - miasta, centrum przemysłu ludowego, znanego targu ludowego (huculskiego). Zwiedzanie: cerkiew w typie huculskim p.w. św. Wasyla, sanatorium doktora Apolinarego Tarnawskiego. Czas wolny na zakupy na targu huculskim. Fakultatywna wizyta w prywatnym muzeum huculskim Mykoły Korneliuka - twórcy ludowego – spotkanie i rozmowa.
popołudnie Przejazd do Kosmacza. Zwiedzanie Muzeum Dowbosza (słynnego zbójnika huculskiego w typie Janosika). Zapoznanie się z kulturą huculską i historią zbójnictwa – rozmowa z kustoszem.
wieczorem Przejazd do Stanisławowa. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.
7. dzień
przed południem Przejazd do Drohobycza. Zwiedzanie miasta Brunona Schulza. W programie: gotycki kościół farny, cerkiew drewniana p.w. św. Jerzego, ratusz, dzielnica żydowska – Łan z synagogą.
po południu Przekroczenie granicy ukraińsko-polskiej w Szegini-Medyce.
wieczorem Przyjazd do Krakowa.
Podróż na zamówienie.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą - skontaktujcie się proszę z nami! Zaproponujcie termin i prześlijcie nam swoje oczekiwania poprzez "Zgłoszenie" znajdujące się po prawej stronie.
Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie.
Wasz Markopolski.