PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

drukuj

Czechy - rozgryźć, posmakować i przepić piwem

Według statystyk są Czesi najbardziej lubianym przez Polaków sąsiadem. Co lubimy w Czechach? Może to, że Czesi – również Słowianie, a przecież tak różni od nas. Praktyczni, uporządkowani, ironiczni, bezpretensjonalni, bez narodowego zadęcia i tromtadracji. Najbardziej ateistyczne społeczeństwo Europy nie aspiruje do bycia Mesjaszem narodów i chociaż również doświadczone przez historię nie czuje się ofiarą międzynarodowych spisków. Cenimy sobie czeską literaturę, film oraz poczucie humoru, a każdy kto chociaż raz odwiedził ten kraj docenia również piękno krajobrazu oraz zabytki czeskich miast i miasteczek. Ale czy ten obraz Czechów nie jest przypadkiem przez zmęczonych własnym anarchizmem i romantyzmem Polaków nadto wyidealizowany? Podczas naszej podróży spróbujemy zatem rozgryźć i posmakować Czechy, przepijając piwem oczywiście.

Kraków - Ołomuniec – Brno - Lednice – Valtice – Mikulov - Brno - Třebíč - Telč - Třeboň – České Budějovice - Český Krumlov - Holešovice - České Budějovice - Praga - Kraków

Atrakcje:

Urokliwe morawskie miasteczka: Třebíč,Telč,Třeboň

Holešovice- mała wieś słynąca z ludowej barokowej architektury

Tabor - stolica husytyzmu

Praga śladami rzeźb i instalacji Davida Černego



Program:

1. dzień

Kraków - Ołomuniec – Brno
Do Ołomuńca docieramy z Krakowa po zaledwie trzech godzinach jazdy.
Historyczna stolica Moraw jest po Pradze drugim co do wielkości zabytkowym zespołem architektonicznym w Czechach. Największą ozdobę miasta stanowi kolumna morowa poświęcona Trójcy Przenajświętszej. 32-metrowa kamienna kompozycja z 30 figurami i 20 reliefami ukazującymi niebiańską hierarchię stanowi pomnik sztuki barokowej wpisany na Listę UNESCO. Ale i bez kolumny jawi się Ołomuniec ze swoimi dwoma rynkami, ratuszem z astronomicznym zegarem, katedrą św. Wacława i barokowymi wodotryskami jako miasto godne dłuższej uwagi. Wieczorem docieramy do Brna.
Kolacja i pierwszy nocleg w Brnie.

2. dzień
Brno
W cieniu Pragi i Wiednia rozwijało się przez stulecia Brno, drugie co do wielkości miasto Czech. Dajmy jednak stolicy Moraw szansę i wyliczmy pokrótce jej atuty: potężną, gotycką katedrę św. Piotra i Pawła, czy też twierdzę Špilberk zwaną "więzieniem narodów", albowiem tutaj osadzano więźniów politycznych, w tym wielu Polaków, za spiski przeciw Habsburgom. Nie można ominąć starego miasta z kilkoma wybitnymi zabytkami, pomiędzy które wpisuje się wizytówka Brna, architektura tzw. „białego modernizmu”. Jej najwybitniejszym przykładem jest Willa Tugendhatów - projekt Ludwiga Miesa van der Rohe - pierwszy obiekt architektury dwudziestowiecznej wpisany na listę UNESCO.
Z Brnem związanych było kilka wybitnych osobowości dwudziestego stulecia takich jak: Alfred Loos - prorok architektury współczesnej, August Mendel - ojciec genetyki, czy pisarz Robert Musil oraz słynny czeski kompozytor Leoš Janáček.
Wieczorem zaplanowaliśmy spotkanie z bohemistą Uniwersytetu w Brnie, który głośno zastanowi się nad specyfiką czeskiej kultury i spróbuje odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego Polacy nie rozumieją Czechów i odwrotnie?”

3. dzień
Brno - Lednice – Valtice – Mikulov - Brno
Posiadłości rodu Lichtensteinów tworzyły niegdyś państwo w państwie. W okolicy Lednic i Valtic rod stworzył doskonale skomponowany zespół pałacowo-parkowy - największy ukształtowany ręką ludzką krajobraz na naszym kontynencie. To obszar drzew, stawów, łąk i wyrafinowanych widoków, z wieloma stylowymi zameczkami, kolumnadami, rzeźbami, kaplicami oraz sztucznymi ruinami.
Po zwiedzaniu ogromnego pałacu w Valticach zostawimy sobie czas na indywidualny spacer pośród idealnych krajobrazów „ogrodu Europy” – jak często nazywany jest park - a następnie przejdziemy do przepysznego barokowego pałacu w Lednicach.
Z Lednic niedaleko już do Mikulova - jednego z najpiękniejszych morawskich miasteczek i centrum czeskiego winiarstwa. Kolacja w typowej czeskiej gospodzie i degustacja morawskiego wina w jednej z mikulowskich piwnic to nasza propozycja na wieczór.
Późnym wieczorem powrócimy do Brna.

4. dzień
Brno – Třebíč - Telč - Třeboň – České Budějovice
Opuszczamy wielkomiejskie Brno, żeby poddać się urokowi małych czeskich miasteczek. Pierwszy na trasie jest Třebíč. Romańska bazylika i najlepiej w Czechach zachowana dawna dzielnica żydowska wpisane na listę UNESCO są największymi atrakcjami miasta. Jednak głównym punktem dzisiejszego programu jest Telč. Telč to właściwie jeden wydłużony plac z zamkiem i dwoma kościołami. To wystarczy, ażeby stworzyć jeden z najcudowniejszych miejskich widoków w Europie. Dwa rzędy jednopiętrowych kolorowych, kamieniczek z podcieniami i ozdobnymi szczytami sprawiają, że przenosimy się do rzeczywistości zgoła bajkowej. Trudno opuścić Telč, ale przecież położony pośród działających nieprzerwanie od XIII wieku stawów rybnych, otoczony obronnymi murami Třeboň również urzeka swoja pięknością. Třeboň był posiadłością potężnego rodu Schwarzenbergów i tutaj znajduje się ich rodzinne mauzoleum.
Wieczorem dojeżdżamy do Czeskich Budziejowic.

5. dzień
Budziejowice - Český Krumlov - Holešovice - Budziejowice
Być może to nie najszczęśliwszy pomysł na spędzenie poranka, ale zaczynamy od pielgrzymki do browaru, w którym produkuje się najsłynniejsze czeskie piwo.
Pokrzepieni kuflem Budweisera jedziemy do nieodległego Českýego Krumlova.
To po Pradze najczęściej odwiedzane miasto w Czechach. Szczęśliwie przez ostatnie kilkaset lat omijane przez pożary i wojny stanowi jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej malowniczych historycznych miast Europy środkowej. Miasteczko zachwyca swoją średniowieczną starówką, ciasnymi, krętymi uliczkami, Rynkiem z renesansowym ratuszem, zamkiem Ružomberków, położonym na wysokiej opadającej ku Wełtawie skale. Tu wszystko jest stare, nawet wyposażenie zamkowego teatru liczy bez mała 250 lat. Z innych atrakcji warte wspomnienia jest Muzeum Egona Schiele, przepędzonego kiedyś z Krumlova za nieobyczajne zachowanie.
Z Krumlova udajemy się do Holešovic - małej wsi słynącej ze swej chłopskiej - barokowej architektury. Ozdobione szczytami i sztukateriami domy, jakie budowali zapatrzeni w pańskie pałace bogaci chłopi, trafiły również na listę UNESCO.
Na kolację, Budweisera i nocleg wracamy do Budziejowic.

6. dzień
Husytyzm i stolica Czech
Przed nami złota Praga. Po drodze do „matki miast” zatrzymamy się w Taborze - stolicy jednego z najsłynniejszych w historii ruchów religijnych – husytyzmu, który tak mocno wpłynął na czeską świadomość narodową. Z historią ruchu zapoznamy się w Muzeum Husyckim. Zostawimy sobie również czas na krótki spacer po jednej z piękniejszych czeskich starówek. Po południu dojeżdżamy do Pragi.
Praga cesarska, mieszczańska, plebejska. Labirynt ulic, historii, idei, anegdot. Co wybrać na dwudniowy pobyt? Może po prostu klasycznie: Hradczany z katedrą św. Wita, zamek królewski, Złotą Uliczkę, Małą Stranę? Klasycznie ale za to w dobrym towarzystwie: Kafka, Čapek, Hašek, Hrabal, Havel, Rilke, Kisch, Mayrink, Ripellino i Mariusz Szczygieł będą naszymi przewodnikami po Pradze.

7. dzień
Praga

Olać Czechy! - czyli śladami Davida Černego. David Černy jest najbardziej znanym obecnie czeskim artystą. Przekorny, ironiczny, ceniący suspens. To on wystawił w Pradze rzeźbę dwóch mężczyzn osikujących z góry mapę Czech, co nie wywołało pośród Czechów żadnej reakcji. Cóż to za nieszczęście dla artysty mieszkac w takim kraju!
Po południu zostawimy wam nieco czasu wolnego na samodzielne odkrywanie tajemnic miasta, a wieczorem zapraszamy do knajpy, może na hrabalowski Libień, na knedliki i piwo z lekturą co zabawniejszych fragmentów z Hrabala, Haška i Čapka.

8. dzień
Praga - legenda
Na pożegnanie Pragi – Vyšehrad, legendarna kolebka miasta z rotundą św. Marcina, cmentarzem vyšehradzkim – praskimi Powązkami, Panteonem i pięknym widokiem na miasto. Stamtąd powrót najkrótszą drogą do Krakowa.
Powrót do Krakowa wieczorem.

Podróż na zamówienie.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą - skontaktujcie się proszę z nami! Zaproponujcie termin i prześlijcie nam swoje oczekiwania poprzez "Zgłoszenie" znajdujące się po prawej stronie.

Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie.

Wasz Markopolski.

Esej, reportaże, wywiad
Aleksander Kaczorowski, Europa z płaskostopiem, Czarne 2006
Aleksander Kaczorowski, Praski elementarz, Czarne 2001
Mariusz Szczygieł, Gottland, Czarne 2006
Mariusz Szczygieł, Zrób sobie raj, Czarne 2010
Jan Patočka, Kim są Czesi?, Międzynarodowe Centrum Kultury 2010
Angelo Maria Ripellino, Praga magiczna, Warszawa 1997

Proza
Bohumil Hrabal, Bar świat, Iskry1989
Bohumil Hrabal, Czuły barbarzyńca, Świat Literacki 1997
Premysl Rut, Lunatyczny przewodnik po Pradze, Atut 2008
Gustaw Meyrink, Golem, Zielona Sowa 2004

Historia
Mariusz Strosz, Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, W.A.B 2010

cz_mikulov

cz_telc

cz_telc

cz_telc

cz_lednice

cz_lednice

cz_vatice

cz_holesovice

Kraj:
Czechy
Temat:
Kraj i ludzie
 
Cena:
Prosimy o kontakt z biurem


Zarezerwuj miejsce