Krym. W rajskim ogrodzie rosyjskiego imperium.
MIRZA: „To Czatyrdah!”
PIELGRZYM: „Aa!!”
Adam Mickiewicz
„Chcę odurzyć się, upić tym wirem obrazów.”
Adam Mickiewicz
Krym to miejsce spotkania stepu i morza. Step spada urwistymi zboczami wprost w morską toń. Swoje ślady pozostawił tu zarówno grecki antyk, świat rzymski, Bizancjum, Genueńczycy, imperium osmańskie, jak i wędrowne ludy Eurazji – Złota Orda i Chazarzy. Euaptoria, Kara-Dag, Gurzuf, Massandra, Nikita, Czufut-Kale, Liwadia, Chersonez, Oreanda, Koktabel, Teodozja i Balaklawa... Nazwy pochodzenia greckiego sąsiadują z tatarskimi, tatarskie z rosyjskimi. Krym był zarówno bazarem, fortecą, jak i rajskim ogrodem rosyjskiego imperium. Czego nie było w Rosji, było tutaj – ciepło, słońce, wolność i wino. W dziewiętnastym wieku całe wybrzeże przekształcono w park i wielką dzielnicę pałacowo-willową. Krym stał się rosyjską riwierą, na której rezydencje carów sąsiadowały niemalże z pasterskimi jurtami. Był miejscem wypoczynku arystokracji i prominentów Kominternu, bohaterów pracy socjalistycznej i posowieckiej klasy średniej. Dla Polaków Krym to również sonety Mickiewicza z Czatyrdahem i Fontanną Łez w siedzibie krymskiego chana w Bachczysaraju. To Jałta z pałacem w Liwadii, gdzie Wielka Trójka zadecydowała o polskim losie na niemal pół wieku i pionierski obóz w Arteku – znany do niedawna z podręczników języka rosyjskiego... Ale kto to jeszcze pamięta?
Kraków - Lwów - Symferopol - Bachczysaraj - Czufut-Kale - Sokolinoje - Sewastopol - Chersonez Taurydzki - Foros - Wielki Kanion Krymu - Jałta - Masandra - Liwadia - Ałupka - Jaskółcze Gniazdo - Maloreczinskoje - Czatyr-Dag/Dzur-Dzur - Sudak - Koktiebiel - Złote Wrota - Symferopol - Lwów - Kraków
Atrakcje:
Piesza wycieczka na Czatyr-Dag z najwyższym szczytem Eklizi - Burun (1527 m n.p.m.)
Piesza wycieczka do wodospadu Dzur-Dzur
Wycieczka kutrem do Złotych Wrót - skalnego łuku wznoszącego się nad powierzchnią wody o wysokości 17 m
Degustacja krymskich Win
Program:
1. dzień
wieczorem Wyjazd w godzinach wieczornych autokarem do Lwowa.
2. dzień
przed południem Przyjazd do Lwowa. Wyjazd pociągiem Lwów-Symferopol. Podróż wagonami typu „kupiejny” (sypialny 4 os.)
3. dzień
przed południem Przyjazd do Symferopola. Przejazd autobusem na trasie Symferopol-Bachczysaraj.
po południu Przyjazd do Bachczysaraju, siedziby chana Tatarów Krymskich. Zwiedzanie siedziby tatarskich władców Krymu. W programie: Pałac Chanów - kompleks pałacowo-ogrodowy m.in. ze słynną płaczącą fontanną, prawosławny Klasztor Uspeński wykuty w skale, skalne miasto Czufut-Kale - miasto Karaimów umiejscowione wysoko ponad dolinami, dolina Josafata z cmentarzem Karaimów. Przejazd do Sokolinoje. Kolacja i tatarski wieczór folklorystyczny.
wieczorem Przyjazd do Sewastopola. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.
4. dzień
przed południem Zwiedzanie Sewastopola. W programie ruiny starożytnego greckiego miasta Chersonez Taurydzki – jednego z niewielu zachowanych miast-kolonii greckich.
po południu Zwiedzanie panoramy obrony Sewastopola. Przejazd do Foros. Na naszej trasie znajdują się Wrota Bajdarskie – „antyczna brama”, ustawiona na przełęczy oraz Cerkiew Foroska p.w. Wskrzeszenia Chrystusa.
wieczorem Powrót do Sewastopola. Kolacja w hotelu.
5. dzień
przed południem Przejazd do Wielkiego Kanionu Krymu o ścianach wysokości 300 metrów. Spacer dnem wąwozu i do Srebnego Wodospadu.
po południu Przejazd do Jałty. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny.
wieczorem Kolacja w hotelu. Przejazd do Masandry na degustację krymskich win.
6. dzień
przed południem Przejazd do Liwadii. Zwiedzanie parku i Pałacu Liwadyjskiego – letniej rezydencji carów, miejsca, w którym w roku 1945 odbyła się konferencja jałtańska. Następnie wyjazd kolejką linową na Aj-Petri ok. 1800 m n.p.m., spacer po okolicy .
po południu Przejazd do Ałupki. Zwiedzanie parku i pałacu Woroncowa ze słynnymi ogrodami. Wycieczka do Jaskółczego Gniazda – symbolu Krymu – pałacyku zawieszonego na nadmorskiej skale.
wieczorem Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Maloreczinskoje.
7. dzień
przed południem Propozycja dwóch pieszych wycieczek (do wyboru):
Wycieczka I. Przejazd na przełęcz Angorską. Piesza wycieczka na Czatyr-Dag z najwyższym szczytem Eklizi - Burun (1527 m n.p.m.).
Wycieczka II. Piesza wycieczka do wodospadu Dzur-Dzur (największego wodospadu Krymu) i na Dżemerdży (dolina Widziadeł, średniowieczna twierdza Funa). Powrót do Maloreczinskoje. Czas wolny, odpoczynek na plaży.
wieczorem Kolacja w hotelu.
8. dzień
przed południem Przejazd do Sudaku. Zwiedzanie genueńskiej twierdzy.
po południu Przejazd do Koktiebiela. Zwiedzanie nadbrzeżnego rezerwatu geologicznego Kara-Dag. Wycieczka kutrem do Złotych Wrót - skalnego łuku o wysokości 17 m., wystającego ponad powierzchnię morza.
wieczorem Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Koktiebiel.
9. dzień
przed południem Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Symferopola.
po południu Przesiadka do pociągu relacji Symferopol-Lwów.
10. dzień
przed południem Przyjazd do Lwowa przesiadka do autobusu relacji Lwów - Kraków.
wieczorem Przyjazd do Krakowa w późnych godzinach wieczornych.
Podróż na zamówienie.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą - skontaktujcie się proszę z nami! Zaproponujcie termin i prześlijcie nam swoje oczekiwania poprzez "Zgłoszenie" znajdujące się po prawej stronie.
Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie.
Wasz Markopolski.

Krym, Nowy Świat

Krym, Nowy Świat

Krym, Nowy Świat

Twierdza genueńczyków w Sudaku

Twierdza genueńczyków w Sudaku

Kercz, Twierdza Enikale

Bachczysaraj, Pałac Chanów

Czufut Kale, skalne miasto, widok na winnice

Czufut Kale, kurnik

Ałupka, Pałac Woroncowa

Ałupka, Jaskółcze Gniazdo

Pałac Liwadyjski

Car Mikołaj z rodziną

Stół przy którym obradowano podczas konferencji Jałtańskiej

Port w Jałcie

Sobór Aleksandra Newskiego w Jałcie

Wybrzeże w Jałcie