PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

drukuj

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawimy się w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych poety Czesława Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było? Wodokty, Pacunele, Lubicz, Oleńka, chorąży orszański Andrzej Kmicic - już sobie przypominacie? To jak powrót do dziedziństwa, również naszego własnego. Dajcie się uwieść! Ale przecież przyjrzymy się sztuce tworzenia chrześcijańsko-pogańskich litewskich krzyży, zajrzymy również na przepiękną Mierzeję Kurońską do Nidy na spotkanie z Thomasem Mannem i dawne, legendarne pogranicze krzyżacko-litewskie, z którego krwawej historii do dzisiaj czerpią Litwini powody do narodowej dumy i do Kowna na spotkanie z Ciurlionisem - genialnym artystą, Polakiem, który jednak wolał być Litwinem.

Katowice/Kraków - Sejny - Krasnogruda - Birsztany - Jezno - Kiejdany - Miłoszowa dolina Issy (Niewiaży) - Sienkiewiczowa Lauda (Wodokty, Lubicz, Pacunele, Upita) - Szawle - Telsze - Kretynga - Pałąga - Kłajpeda - Mierzeja Kurońska - Brodzie - Poniemun - Wielona - Kowno - Pożajście - Rumszyszki - Katowice/Kraków

 Atrakcje:

Spotkanie i rozmowa w Fundacji "Pogranicze" w Sejnach

Wizyta w Krasnogrudzie- miejsca wypoczynku Miłosza

Miejsca związane z dzieciństwem Miłosza-Sztejnie, Opitołoki,Świętobrość

Słynna Góra Krzyży w Szawlach

Mierzeja Kurońska z Thomasem Mannem

Wielona z grobem księcia Giedymina

Program:

1. dzień
Wczesnoporanny wyjazd z Krakowa w kierunku granicy polsko-litewskiej. Przyjazd do Sejn. Spacer po miasteczku. Spotkanie i rozmowa nt. stosunków polsko- litewskich w Fundacji "Pogranicze". Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu w okolicach Sejn

2.  dzień
"Na Radziwiłła!"
Zanim przekroczymy granicę polsko-litewską, jadąc wśród najpiękniejszych suwalskich krajobrazów zajrzymy jeszcze do Krasnogrudy - dworu, w którym wakacje spędzał Czesław Miołsz, obecnie Międzynarodowe Centrum Dialogu. Następnie przez Birsztany - uzdrowisko w zakolu Niemna oraz Jezno, z pozostałościami pałacu Paców, tego samego, który zrodził przysłowie "Wart Pac pałaca..." docieramy do Kiejdan.
Kiejdany znane są głównie z Sienkiewiczowskiego "Potopu". To tutaj zdrajca Janusz Radziwiłł podpisał układ oddający Litwę pod protekcję Szwecji. Przez ponad dwa stulecia były Kiejdany główną siedzibą potężnych Radziwiłłów i największym ośrodkiem reformacji na Litwie. Chociaż zamek Radziwiłłów nie przetrwał do naszych czasów, to samo miasto stanowi obecnie jeden z najcenniejszych zespołów urbanistycznych na Litwie. Zgrupowane wokół sześciu (!) rynków budowle oddają wiernie mozaikę wielokulturowego społeczeństwa dawnej Rzeczypospolitej. Są tutaj kościoły, cerkiew, potężny zbór kalwiński z kryptą rodzinną Radziwiłłów, dwie synagogi, domy Szkotów, a nawet minaret. Nocleg i obiadokolacja w Kiejdanach.

3. dzień
Z Sienkiewiczem do Laudy, z Miłoszem do doliny Issy
Z Kiejdan niedaleko już do Laudy. Wodokty, Lubicz, Pacunele istnieją naprawdę! A droga tam prowadzi przez Szetejnie, w których rodził się Czesłąw Miłosz oraz Opitołoki, w których został ochrzczony. Dalej na trasie jest Świętobrość (cóż to za nazwa!) z grobem Syrkucia - pradziada Miłosza oraz mogiłą powstańców 1863 roku. Jesteśmy w dolinie Issy czyli Niewiaży. Upita - to już inna,upiorna bajka. Do dzisiaj straszy nas wszystkich cień posła upickiego Sicińskiego, który jako pierwszy zerwał Sejm przez liberum veto. Trzeba mieć trochę odwagi i Kmicicowej fantazji żeby zapuścić się w ten labirynt lokalnych dróg i dróżek w poszukiwaniu cieniów przeszłości. Ale co nam tam do króćset, jedziemy! I jak nam szczęście dopisze na nocleg staniemy w Szawlach.

4. dzień
Litewskie krzyże i litewski bursztyn

Litewskie krzyże łączą w sobie symbolikę chrześcijańską z pogańską. Sztuka ich tworzenia została wpisana na listę arcydzieł niematerialnego i słownego dziedzictwa ludzkości UNESCO. W Szawlach jest ich na słynnej Górze Krzyży ponad 20 tysięcy. Nasza dalsza droga prowadzi przez Telsze z kościołem i klasztorem bernardynów, Kalwarię Żmudzką, „twierdzę litewskiego ducha” - największe centrum pielgrzymkowe na Żmudzi i Kretyngę z kościołem ufundowanym porzez hetmana Jana Karola Chodkiewicza jako wotum za zwycięstwo pod Kirholmem. Docieramy do Połągi - znanego nadmorskiego kąpieliska. Niegdyś był to jedyny port morski Wielkiego Księstwa Litewskiego, obecnie rodzaj litewskiej Łeby. W Połądze zobaczymy pałac Tyszkiewiczów z największą kolekcją bursztynu na świecie, pospacerujemy po pałacowym parku i wejdziemy na górę legendarnej Biruty. Zaraz potem znikamy z tej krainy taniego blichtru i kiczu, udając się na nocleg w okolice Kłajpedy.
Jeśli Połąga jest litewską Łebą to Kłajpeda, zachowując wszelkie proporcje, jest litewskim Gdańskiem. Niewielka, pięknie odrestaurowana starówka z fachwerkowymi domami, place pełne kawiarni i restauracji. Tu zatrzymamy się na dwa noclegi.

5. dzień
Z Thomasem Mannem na Mierzeji Kurońskiej

Wilhelm von Humboldt twierdził, że Mierzeja Kurońska jest czymś tak zadziwiającym, że musi się ją zobaczyć tak samo jak Włochy czy Hiszpanię jeśli ma nam nie zabraknąć w duszy cudownego obrazu. W roku 2000 Mierzeja została wpisana na Listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Cały dzień spędzimy pośród imponujących wydm sosnowych lasów, układających się do zdjęcia z taflą granatowego morza w tle. Zajrzymy do kolorowych rybackich wiosek takich jak Nida z letnim domem Thomasa Manna czy Judokrante z Górą Czarownic. Wespniemy się na Wielką Wydmę i wystarczy również czasu żeby poleniuchować na plaży.

6. dzień
Litewsko - krzyżackie pogranicze
Opuszczamy Kłajpedę, żeby powrócić do środkowej Litwy. Naszym celem jest Kowno. Po drodze odbijemy jednak z wygodnej autostrady, żeby dotrzeć do Brodziów. Tam w pniu ogromnego, świętego dębu Baublis, w którym wg Mickiewicza "dwunastu ludzi mogło wieczerzać za stołem" utworzone zostało w 1812 roku pierwsze litewskie muzeum gromadzące różnego rodzaju pamiątki archeologiczne i etnograficzne. Następne kilkadziesiąt kilometrów przejedziemy malowniczą drogą wzdłuż Niemna. Jesteśmy na dawnym krzyżacko-litewskim pograniczu. Historyczne miejsca z pięknymi widokami na rzekę: zamek Giełgudów Poniemuniu i legendarna Wielona, gdzie zatrzymamy się nad grobem otaczanego na Litwie kultem księcia Giedymina i zwiedzimy jeden z pierwszych litewskich kościołów fundacji księcia Witolda. Wieczorem dotrzemy do Kowna.

7. dzień
Tymaczasowa stolica

Marząc o Wilnie nazywali Litwini w okresie międzywojennym Kowno "tymczasową stolicą". Dominantą rozległego rynku jest przepiękny ratusz zwany "Białym łabędziem", warte obejrzenia są ruiny zamku krzyżackiego, gotycki "Dom Perkuna" oraz katedra. Dla nas jednak głównym punktem programu jest Muzeum Narodowe z kolekcją dzieł Mikołaja Konstantego Čiurlionisa - Polaka z urodzenia, Litwina z wyboru, najwybitniejszej postaci litewskiej kultury przełomu XIX i XX wieku. Był malarzem i kompozytorem. Jego symboliczne malarstwo inspirowane muzyką do dzisiaj wywiera wpływ na litewskich artystów. Po południu wybierzemy sie na przedmieścia Kowna, żeby zobaczyc jeden z najwybitniejszych przykadów architektury barokowej na ziemiach Rzeczypospolitej - klasztor Kamedułów w Pożajściu, a następnie do pobliskich Rumszyszek z największym skansenem na Litwie.
Klimaty jak z Pana Tadeusza. Kolacja i nocleg w Kownie.

8. dzień
Przejazd powrotny do Polski. Powrót do Krakowa/Katowic w późnych godzinach wieczornych.

Świadczenia:

- 7 noclegów w hotelach ***
- 7 śniadań
- przejazd komfortowym autokarem
- opieka pilota
- usługi lokalnych przewodników
- ubezpieczenie KL i NW
- komplet materiałów informacyjnych nt. podróży

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski.

Cena: 1899,-PLN od osoby w pokoju dwuosobowym
Dopłata do jedynki: 480,-PLN

Cena nie obejmuje:

- biletów wstępów do zwiedzanych obiektów: 20,-EUR płatne osobno po rozpoczęciu podróży.

Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.
Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Biuro Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.

lt_nida_domki

lt_litwa_jezioro

lt_domki_na_litwie

lt_litewskie_jezioro

lt_park_europa_litwa

lt_nida_wydma

lt_nida_wydmy

lt_klajpeda_port

lt_klajpeda_zaglowki

lt_neringa_wydmy

lt_plaza_palanga

Kraj:
Litwa
Temat:
Kultura i literatura
 
Cena:


Zarezerwuj miejsce