PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

drukuj

Ojczyzna Mickiewicza

„Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie
Święty i czysty jak pierwsze kochanie.”
Adam Mickiewicz

„Litwo! Piały mi wdzięczniej twe szumiące lasy
Niż słowiki bajdaru, Salhiry dziewice,
I weselszy deptałem twoje trzęsawice
Niż rubinowe morwy, złote ananasy.”
Adam Mickiewicz

Wszyscyśmy z niego, więc wszyscy po trochu jesteśmy z Nowogródka, z Wilna, z Litwy. Tam pośród puszcz, moczarów, nad śródleśnymi jeziorami, pośród rozległych pól, pod niebem pełnym skłębionych chmur znajduje się Polaków raj utracony. Przypominają się jakieś strzępy zdań, pojedyncze strofy, całe wiersze. Pośród krajobrazów cytowane słowa nabierają nowych znaczeń i stają się bardziej cielesne. Odnajdywane okruchy przeszłości: zrujnowany dwór, zapomniana mogiła, drzewo, które tamte czasy pamięta, polny kamień, przy którym jak wieść niesie... - nie mają w sobie nic z turystycznej atrakcji lecz przecież to one stają się łącznikiem z nieistniejącą polską Arkadią. Ta podróż to trochę pielgrzymka, a trochę powrót z wygnania do domu. Wzruszamy się, bowiem nad Świtezią, Niemnem czy Wilią jesteśmy w „kraju lat dziecinnych” każdego z nas.

Katowice/Kraków - Grodno - Bohatyrowicze - Nowogródek - Mir - Zaosie - jezioro Świteź - Lida - Bieniakonie - Sołeczniki - Wilno - Troki - Kowno - Kraków/Katowice

Atrakcje:

Spektakl w Litewskim Teatrze Narodowym Opery i Baletu w Wilnie
Wizyta w Muzeum  Čiurlionisa w Kownie

 

 

Program:

1. dzień
wieczorem
Poranny wyjazd z Katowic/Krakowa autobusem w stronę granicy białoruskiej. przekroczenie granicy w Terespolu i dalsza jazda do Nowogródka. Kolacja i nocleg w Nowogródku.

2. dzień
przed południem Zwiedzanie Muzeum Mickiewicza w rodzinnym dworku poety, fary, szkoły w klasztorze Dominikanów, do której uczęszczał Mickiewicz oraz ruin zamku księcia Witolda.
przed południem Przejazd do Zaosia - zwiedzanie zrekonstruowanego dworku, miejsca urodzin Adama Mickiewicza. Po drodze przystanek nad jezioro Świteź - spacer nad jeziorem. Powrót do Nowogródka. Po drodze przystanek przy potężnym zamku Radziwiłłów w Mirze (Lista UNESCO) - pierwowzorze zamczyska Horeszków w "Panu Tadeuszu".

3. dzień
przed południem
Wyjazd w stronę Wilna, po drodze przystanek w Lidzie, spacer po mieście. Przejazd do Bieniakoni, krótki postój, chwila zadumy nad grobem Maryli Wereszczakówny, młodzieńczej miłości Mickiewicza.
po południu Przekroczenie granicy litewsko-białoruskiej. Przejazd do Sołeczników - najbardziej „polskiego” miasta na Litwie, wizyta na cmentarzu, na którym według tradycji Mickiewicz podpatrywał obrzęd dziadów.
Przyjazd do Wilna. Czas do własnej dyspozycji. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Wilnie.

4. dzień
przed południem
Historyczno-literackie zwiedzanie Wilna: m.in. Ostra Brama, klasztor Bazylianów z Celą Konrada, dzielnica żydowska, Zaułek Bernardyński z wileńskim mieszkaniem Mickiewicza, kościół Św. Anny.
po południu Uniwersytet i kościół Św. Jana, katedra z kaplicą św. Kazimierza, wzgórze Giedymina, kościół śś. Piotra i Pawła, cmentarza na Rossie z grobami Legionistów i matki Józefa Piłsudskiego.
wieczorem Kolacja w hotelu w Wilnie, czas do własnej dyspozycji.

5. dzień
Przejazd do Trok dawnej siedziby litewskich władców, zwiedzanie zrekonstruowanego zamku trockiego z ekspozycją dotyczącą historii Litwy, spacer po Trokach m.in. zwiedzanie kościoła farnego, karaimskiej kenesy oraz cmentarza z grobami powstańców z roku 1831. Przejazd do Kowna, po drodze zwiedzanie klasztoru Karmelitów w Pożajściu (zabytek klasy zerowej), spacer po kowieńskiej starówce: m.in. ruiny zamku kowieńskiego, rynek z barokowym ratuszem i gotyckimi kamieniczkami, dom Perkuna, kościół katedralny. Kolacja i nocleg w Kownie.

6. dzień
Droga powrotna do Polski. Powrót do Krakowa/Katowic w godzinach wieczornych.

Podróż na zamówienie.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą - skontaktujcie się proszę z nami! Zaproponujcie termin i prześlijcie nam swoje oczekiwania poprzez "Zgłoszenie" znajdujące się po prawej stronie.

Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie.

Wasz Markopolski.

Mickiewicz, Mickiewicz i jescze raz Mickiewicz
a poza tym:

Esej
Artur Klinau, Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca, Czarne 2008
Esej mińskiego artysty, opowieść o jego rodzinnym mieście, współczesnym Mińsku.
Robert Traba red., Tematy polsko – białoruskie, Borussia 2003

Historia
Henryk Rzewuski, Pamiątki Soplicy, Ossolineum 2004
Jeśli ktos chce wiedzieć co to sarmatyzm, niezastąpiona lektura. Przednie historie, soczyste anegdoty.

Powieść
Florian Czarnyszewicz, Nadberezyńcy, Arcana 2010
Na nowo odkryty autor. Jego powieść nazywa się często "Wojna i pokojem" polskich Kresów. Barwna saga z awanturniczymi wątkami.

Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem
Klasyk litratury pozytwistycznej. Lektura znienawidzona przez uczniów  za sprawą  nużących opisów przyrody.
"Nad Niemnem"czytane nad Niemnem ponwnie  nabiera jednak blasku

Maria Rodziewiczówna,
- Dewajtis, wiele wydań
Najbardziej znana powieść związanej całe swoje życie z Polesiem popularnej pisarki
Akcja powieści dzieje się na Żmudzi i podejmuje podobne atki jak "Nad Niemnem" - utrzymanie ziemi i własnej tożamości. Temat podstawowy i zasadniczy dla polskiej szlachty kresowej doby popowstaniowej
ale także:
-Hrywda - powieść osadzona w realiach poleskiej wsi
-Pożary i zgliszcza - powieść  z powstaniem styczniowym w tle
-Klejnot
Romantyczni bohaterowie samotni, niezrozumiali przez otoczenie, nieszcześliwie zakochani, podjemujący jednak pozytwistyczne ideały. Pochwała pracy i trwania na posterunku.

Reportaż
Ryszard Kapuściński, Imperium a tam rozdział dotczący Pińska - rodzinnego miasta pisarza

Nocuń Małgorzata, Brzeziecki Andrzej, Kartofle i dżinsy, Znak 2007
Relacje ze spotkań i rozmów z głownymi działaczami opozycji białoruskiej. Rozważania nad współczesną historią Białorusi i kondycją jej społeczeństwa.

bialorus nowogrodek dom mickiewicza

bialorus  nowogrodek dom mickiewicza jesienia

bialorus nowogrodek wnetrze domu mickiewicza

bialorus nowogrodek  muzeum mickiewicza

bialorus dom mickiewicza

bialorus popiersie mickiewicza

bialorus zaosie

bialorus jezioro switez

bialorus mir zamek

wilno widok

wilno panorama

 litwa troki

Kraj:
Białoruś
Temat:
Kultura i literatura
 
Cena:
Prosimy o kontakt z biurem


Zarezerwuj miejsce