PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

drukuj

Praga - czeska stolica kultury. Specjalnie dla Seniorów

Praga nie puszcza. Nie puszcza nas obu. Ma pazury ta mateczka. Trzeba się przystosować albo... Powinniśmy podłożyć ogień w dwóch miejscach, na Wyszehradzie i na Hradczanach, i w ten sposób odzyskalibyśmy wolność. Przemyśl to sobie do karnawału.”
Franz Kafka w liście do Oskara Pollaka.

Praga potrzebuje czasu żeby otworzyć przed nami swoje sekrety. To miasto – labirynt ulic; historii, idei, anegdot.Miasto o wielu obliczach; cesarskim, mieszczańskim, plebejskim. To świat sam w sobie, na którego poznanie życia może zabraknąć. Nie żałuj jej czasu przybyszu. ”Gdy cię usidli, otoczy swoja mgłą, swoim urokiem, swoim trującym miodem, to już nie popuści...”

Plac Wacława - Stare Miasto - Most Karola - Mała Strana - Hradczany - Złota Uliczka - Plac Loretański - Wyszehrad - Slavin

Program:

1. dzień
Poranny wyjazd do Pragi z Krakowa i Katowic. Po drodze przewidziane są postoje. Przyjazd do Pragi wczesnym popołudniem. Zakwaterowanie w hotelu. Chwila wolnego czasu na odpoczynek.
Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty na Hradczanach. Zobaczymy Zamek Praski, siedzibę czeskich książąt, królów, a dziś prezydentów. Nieopodal, w katedrze św. Wita znajduje się największa świętość Czechów - wysadzana szlachetnymi kamieniami kaplica z relikwiami św. Wacława - patrona kraju. Ale Hradczany to również cesarska siedziba, z których najsłynniejszy był Rudolf II - mecenas artystów i alchemików. O nich opowiemy zwiedzając słynną Złotą Uliczkę.
Spokojnym spacerem dotrzemy do Mostu Karola. Tu kończymy dzisiejsze zwiedzanie i autokarem udajemy się do hotelu na obiadokolację.

2. dzień
Dziś zaczniemy klasycznie od  Starego Miasta. Staromiejski Rynek, Ratusz ze słynnym zegarem kurantowym Orloj, Kościół Matki Bożej przed Tynem, Kościół św. Mikołaja, pomnik Jana Husa,  Dom pod  kamiennym Dzwonem, urokliwe kamienice, szczycące się niekiedy XIV- wieczną historią, wąskie uliczki - tego możemy się spodziewać podczas naszego przedpołudniowego zwiedzania.
Krótka przerwa na kawę lub ewentualnie łyk czeskiego piwa.
Drugą część dnia spędzimy spacerując po Nowym Mieście, założonym przez cesarza Karola IV.  Zobaczymy Rynek Nowego Miasta z Ratuszem,  Wacławskie Namesti:  Plac św. Wacława, Dom Fausta, Wieżę Jindrziską, Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych Czeskich. Po tak aktywnym zwiedzaniu proponujemy Państwu wolne popołudnie.
Spotkanie w umówionym miejscu przejazd autokarem do hotelu. Obiadokolacja.
Wieczorem spotkanie integracyjne i dyskusja o Czechach.

3.dzień
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na Wyszehrad ku  legendarnym początkom miasta. Wyszehrad to dzielnica Pragi nazywana czasem praską twierdzą, ze względu na bardzo interesujący przykład barokowego założenia obronnego, położonego nad Wełtawą.
 Jeśli wystarczy nam czasu, zobaczymy Slavin - praskie „Powązki” z grobami Dwořaka, Smetany, Čapka i innych osobistości kultury czeskiej. Z Wyszehradu roztacza się piękny, pożegnalny widok na Pragę.
Powrót do Katowic/Krakowa w późnych godzinach nocnych

Świadczenia:
- 2 noclegi w hotelu ***, zakwaterowanie w pokojach dwu- i trzyosobowych
- 2 śniadania
- 2 obiadokolacje
- opieka pilota
- lokalny przewodnik- znawca kultury Czech
- przejazd autokarem lub minibusem
- ubezpieczenie KL i NW
- komplet materiałów informacyjnych nt. podróży
- zestaw audio-guide


Cena: 595 PLN

Dopłata do pokoju jednoosobowego:
170 PLN

Cena nie zawiera:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 15 euro płatne po rozpoczęciu podróży


Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana. Podana cena dotyczy grupy 25 osób, w przypadku mniejszej ilości uczestników, cena moze ulec zmianie.
Biuro Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia

Esej, reportaże, wywiad
Aleksander Kaczorowski, Europa z płaskostopiem, Czarne 2006
Aleksander Kaczorowski, Praski elementarz, Czarne 2001
Mariusz Szczygieł, Gottland, Czarne 2006
Mariusz Szczygieł, Zrób sobie raj, Czarne 2010
Jan Patočka, Kim są Czesi?, Międzynarodowe Centrum Kultury 2010
Angelo Maria Ripellino, Praga magiczna, Warszawa 1997

Proza
Bohumil Hrabal, Bar świat, Iskry1989
Bohumil Hrabal, Czuły barbarzyńca, Świat Literacki 1997
Premysl Rut, Lunatyczny przewodnik po Pradze, Atut 2008
Gustaw Meyrink, Golem, Zielona Sowa 2004

Historia
Mariusz Strosz, Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, W.A.B 2010widok_na_ hradczany

 

cz_praga_zlota_uliczka

 

cz_weltawa_praga

Kraj:
Czechy
Temat:
Kultura i literatura
 
Termin 2:
07.09.2012 - 09.09.2012
Cena:


Zarezerwuj miejsce