PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

drukuj

Święto wina w Tokaju, Eger i puszta

Święto wina w Tokaju, degustacje win w Egerze. Smakowanie i zakupy. A poza tym pięć dni i cztery miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wypoczynek w termalnych basenach, niezwykłej urody jaskinie, pusztańska pustka i mozaika kulturowa Egeru. Przekonajcie się, że istnieją Węgry poza Budapesztem. Odległe chwalicie, sąsiadów nie znacie!

Park Narodowy Aggtelek - Jaskinia Baradla - Miszkolc - Eger - Dolina Pięknej Pani - Hortobagy - Debreczyn -Tokaj - Koszyce - Bardejov
 

Atrakcje:
Park Narodowy Aggtelek - największy w Europie obszar  krasowy z jaskiniami wpisanymi na listę UNESCO0
Dolina Pięknej Pani - degustacja wina
Puszta - największy środkowoeuropejski step
Miszkolc-Tapolcza - termalne kąpiele
Tokaj - spacer po miasteczku i wycieczka na górę Kopasz
Tarcal -  degustacja wina

Program:

1. dzień Aggtelek

Wyjazd z Krakowa przez Poprad na pogranicze słowacko-węgierskie do Parku Narodowego Aggtelek, chroniącego największy w Europie obszar krasowy, a przede wszystkim - wpisane na Listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO - niezwykłej piękności jaskinie. Zwiedzimy częściowo jedną z nich, znajdująca się już po węgierskiej stronie Jaskinię Baradla. Naszą wyobraźnię pobudza niezwykłe bogactwo form naciekowych o fantastycznych kształtach. Docieramy do pensjonatu w pobliże Miszkolcu stóp Gór Bukowych – naszej kwatery na następne cztery dni.

2. dzień Eger
Miszkolc jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Węgier. Chociaż jest zabarwiony bałkańskim i orientalnym kolorytem, to nierozłącznie związany jest z historią Węgier, od kiedy to Stefan Święty ustanowił tutaj biskupstwo. Węgierscy biskupi nadali miastu jego obecny barokowy wygląd i uczynili centrum kultury i nauki. Pomiędzy pałacem biskupim, minaretem, słynnym Liceum i twierdzą - której obrona w roku 1552 przed Turkami cieszy się na Węgrzech sławą równą polskiej obronie Częstochowy - rozciąga się urocza, pełna wąskich uliczek egerska starówka.
Pobliska Dolina Pięknej Pani słynie z piwnic, w których dojrzewa egri bikaver – „egerska bycza krew”. Wino leje się tutaj strumieniami, do wszelkich możliwych naczyń. Lecz jeśli nie pójdziemy na ilość, a zainwestujemy w jakość, to możemy przekonać się, że egri bikaver to nie najtańszy „sikacz” znany z każdego polskiego sklepu, lecz szlachetny węgrzyn o delikatnym i wykwintnym aromacie.

3. dzień Puszta
Puszta to magiczne słowo oznaczające największy środkowoeuropejski step. Zwiedzając Węgry, nie można nie zobaczyć puszty i otrzeć się o jej pasterską kulturę ze słynnymi czikosami – węgierskimi kowbojami i szarym długorogim bydłem. Należy zjeść gulasz w czardzie – pasterskim zajeździe i przede wszystkim przekonać się, że jednak ziemia jest płaska. Krajobraz kulturowy Puszty został wpisany na listę UNESCO. Po przygodzie z pusztą wystarczy jeszcze czasu żeby zajrzeć do Debreczyna - drugiego co do wielkości miasta Węgier, zwanego "kalwińskim Rzymem".

4. dzień Święto Wina w Tokaju
Przed południem dla chętnych możliwość kąpieli w oryginalnych, znajdujących się w skalnych grotach z termalnych basenach Miszkolca-Tapolczy, a następnie przejazd do nieodległego Tokaju. Tokaj słynie nie tylko z wina. Krajobraz kulturowy regionu został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po spacerze w miasteczku, podczas którego dowiemy się co nieco o tajnikach produkcji „wina królów i króla win”, proponujemy wycieczkę na górę Kopasz (512 m. n.p.m.), z której roztacza się wspaniały widok na dolinę Cisy. Zejdziemy do Tarcal - najbardziej znanej winiarskiej wioski regionu, gdzie będziemy mieli okazję do degustacji wina w jednej z lokalnych piwnic. Resztę dnia spędzimy w Tokaju, uczestnicąc w imprezach Święta Wina.

5. dzień
Tym samym szlakiem, którym przez stulecia kupcy zaopatrywali szlachetnym węgrzynem polskie stoły udajemy sie w drogę powrotną. Po drodze zatrzmamy się jeszcze w pięknych, historcznych Koszycach, a nstępnie w znajdującym sie na liście UNESCO Bardejovie. Powrót do kraju w póżnych godzinach wieczornych.

Świadczenia:
- 4 noclegi w hotelu *** w okolicy Miszkolca,
- 4 śniadania,
- 4 obiadokolacje,
- 2 degustacje win,
- przejazd autokarem,
- pilot - przewodnik na cały czas trwania imprezy,
- ubezpieczenie KL i NW

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski.

Cena:
1290,-PLN

Dopłata do pokoju jednoosobowego:
360,-PLN

Cena nie obejmuje:
- Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Płatne oddzielnie, dodatkowo 25,-EUR od osoby.
(przejazd zaprzęgami po puszcie i pokaz umiejętności jeździeckich oraz muzeum pasterstwa w Hortobagy, wstęp do jaskini Baradla, na zamek w Egerze, do muzeum wina w Tokaju)
- Biletów wstępów na imprezy fakultatywne (baseny termalne w Miskolctapolca) ca. 6,-EUR za bilet

Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.
Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Biuro  Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.


Proza
Laszlo Krasznohorkai, Szatańskie tango, W.A.B. 2004
Sandor Marai, Dziennik, Czytelnik 2007
Péter Esterházy, Harmonia cealestis, Czytelnik 2007

Esej, reportaż
Krzysztof Varga, Gulasz z turula, Czarne 2008

wegry eger

wegry eger

wegry rzeka

wegry miszkolc baseny

wegry jakinia

wegry jakinia

Kraj:
Węgry
Temat:
Wystawy/wydarzenia
 
Termin 2:
03.10.2012 - 07.10.2012
Cena:


Zarezerwuj miejsce