PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

drukuj

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog. Podziały religijne stały się z czasem podziałami narodowościowym. Połowa mieszkańców Bośni to Boszniacy, czyli zislamizowani Słowianie, druga połowa to prawosławni Serbowie i katoliccy Chorwaci. Bośnia stanowi bodaj czy nie najwrażliwszą część „bałkańskiego kotła” i została najbardziej tragicznie doświadczona podczas wojny z początku lat dziewięćdziesiątych po rozpadzie Jugosławii. Powojenne podziały są wciąż aktualne, a rany wciąż nie zaleczone. Bośnia to europejski Orient. Skutkiem wojny jest postępująca islamizacja kraju, którą najlepiej widać w Sarajewie - mieście tworzącym największy kompleks architektury muzułmańskiej w Europie historycznej jak i nowoczesnej. Coraz więcej kobiet zakrywa włosy chustami, a wieprzowina jest praktycznie niedostępna. Stowarzyszenia islamskie pozyskują coraz więcej członków, a związki z Turcją i krajami arabskimi są coraz ściślejsze. Turystycznie Bośnia pozostaje wciąż nieodkryta. W krajobrazie dominują góry. Wszędzie góry: pełne bujnej przyrody na północy kraju po półpustynne wzniesienia na południu. Nasza podróż ma na celu ukazanie bogactwa kulturalnego oraz trudnej powojennej współczesności tego zapomnianego kraju.

Katowice/Kraków - Sarajewo - Mostar -Blagaj - Medjugorie - Pocitelj - Radmilja - Sarajewo - Srebrenica - Višegrad - Travnik - Jajce - Mohacz - Katowice/Kraków

Atrakcje:
Zwiedzanie Galerii Sztuki  Bośni i Herzegowiny w Sarajewie
Spektakl w Teatrze Narodowym w Sarajewie
Spotkanie z  lokalnym dziennikarzem
Wyjazd do Višegradu
Wyjazd do Srebrenicy 

 

 

Program:

1. dzień
Wyjazd z Krakowa/Katowic w godzinach porannych. Przejazd przez Czech i Węgry do Pecsu.  Wieczorny spacer po Pecsu - jednym z najpiekniejszych miast Węgier, słynącym ze swojej środziemnomorskiej atmosfery.

2. dzień
Poranny przyjazd do Sarajewa. Śniadanie oraz zakwaterowanie w hotelu. Czas na odpoczynek, a nstępnie zwiedzanie miasta. Meczety, cerkwie i kościoły oraz elewacje domów przeorane seriami karabinów maszynowych kształtują współczesne oblicze Sarajewa. Nasz spacer zaczynamy od Baščaršiji – starego centrum miasta - największego, nie licząc Istambułu kompleksu architektury muzułmańskiej w Europie. Pośród licznych zabytków wybija się meczet Gazi Husrev-bej. Zaglądamy na dziedzińce dawnych karawanserajów, na bazary, gubimy w ciasnych uliczkach starego miasta. Na naszej trasie znajduje się również miejsce, w którym bośniacki Serb Gavrilo Princip dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, co stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu pierwszej wojny światowej. Wieczorem okazja do skosztowania wyśmienitej bośniackiej kuchni w jednej z licznych restauracyjek Baščaršiji.

3. dzień

Przed południem wybierzemy się do nieco bardziej od centrum oddalonych zakątków miasta. Zobaczymy miejsca, z których ostrzeliwane było Sarajewo podczas trzyletniego oblężenia, zajrzymy do tunelu, będącego jedynym łącznikiem pomiędzy oblężonymi mieszkańcami a światem zewnętrznym. Zajrzymy na cmentarz żydowski i muzułmański cmentarz Alifakovac. Po południu wyjeżdżamy do Mostaru - głównego miasta Hercegowiny. Nasza droga wiedzie malowniczym kanionem rzeki Neretwy. Po drodze przystanek w Jablanicy - miejscu jednej z największych bitew partyzanckich marszałka Tity. Mostar ze swoim pięknym nowym (bo odbudowanym po zniszczeniach wojennych) starym mostem i kamienną zabudową starówki, jest oblegany przez turystów, którzy rzadko maja świadomość, że miasto podzielone jest na część muzułmańską i chorwacką i pomimo, że stary most został odbudowany, to droga do wzajemnego pojednania mieszkańców miasta jest jeszcze bardzo daleka. Jakie są szanse na pojednanie zapytamy przedstawicieli jednej z działających w mieście organizacji pozarządowych.
Wieczorem wyjazd na tradycyjną kahvę i wino do Blagaj - malowniczego zakątka uczepionego wysokiej skały klasztoru derwiszów oraz źródeł rzeki Buny.
Nocleg w Mostarze.

4. dzień
Z Mostaru udajemy się wciąż na południe do sanktuarium maryjnego Medjugorie - zadziwiającego połączenia, żywej wiary, oraz religijnego kiczu i komercji . Stamtąd do opuszczonego, funkcjonującego obecnie jako kolonia artystyczna, otomańskiego miasteczka Pocitelj (Lista UNESCO) – zawieszonego na malowniczo tarasach górskiego zbocza i jeszcze i do Radmilji - wczesnośredniowiecznej nekropolii sekty bogomiłów, szeroko kiedyś rozpowszechnionej na terenach Bośni. Stamtąd wracamy znowu w górę Neretwy do Sarajewa.
Wieczorem spotkamy się z mieszkającą w Sarajewie polską korespondentką prasową, która opowie o aktualnej sytuacji w Bośni, o codziennym życiu w kraju, jego problemach politycznych i społecznych oraz szansach przezwyciężenia wciąż obecnej wojennej traumy.

5.dzień
Republika Serbska (nie mylić z Serbią!) jest autonomicznym obszarem w Bośni. Czystki etniczne podczas ostatniej wojny bałkańskiej sprawiły, że rzeczywiście jest to obecnie obszar zamieszkały w ogromnej większości przez bośniackich Serbów. W republice Serbskiej znajduje się miasto Srebrenica - miejsce największego masowego mordu w Europie od czasu drugiej wojny światowej. Zamordowano tutaj siedem tysięcy bośniackich mężczyzn i chłopców. Przejmujące miejsce pamięci ulokowane w dawnej fabryce akumulatorów - miejscu przetrzymywania bośniackich uchodźców oraz cmentarz kilku tysięcy ofiar masakry, tworzą przejmujący kompleks, po którym oprowadzi nas cudem uratowany świadek masakry. Także w Republice Serbskiej leży miasteczko Višegrad wsławione za sprawą noblowskiej powieści Ivo Andrića „Most na Drinie”, w której opisał historię wielokulturowego miasta. Zbudowany w XVI stuleciu most (obecnie zabytek UNESCO) uczynił autor symbolicznym łącznikiem pomiędzy Bośnią i Serbią, Zachodem i Orientem. W czasie ostatniej wojny stał się słynny most miejscem tortur i śmierci wieluset Bośniaków. Śladami bohaterów Andrića prowadzi nasz spacer po obecnie niemal wyłącznie serbskim miasteczku.

6. dzień
Po drodze ku granicy z Chorwacją i dalej na Węgry przewidzieliśmy jeszcze dwa przystanki. Pierwszym jest miasteczko Travnik. Średniowieczna twierdza, liczne meczety, w tym słynny „kolorowy meczet” oraz zabytki architektury świeckiej kształtują oblicze miasteczka będącego przez ponad 160 lat siedzibą sułtańskich namiestników w Bośni. Naszym ostatnim punktem programu jest Jajce - dawna, jeszcze średniowieczna stolica Bośni. Imponująca twierdza w Jajce była ostatnią, która poddała się osmańskiej ekspansji na Bałkany. Domy w otomańskim stylu, meczety, kościoły, starożytna świątynia Mitry i 27-metrowy wodospad na rzece Plivie to główne atrakcje miasta. Na nocleg zatrzymamy się na Węgrzech, puentując nasza podróż zwiedzaniem miejsca bitwy pod Mohaczem - po dziś dzień symbolu tureckiej ekspansji na Europę i narodowej tragedii Węgrów.

7. dzień
Powrót przez Bratysławę i Brno do Katowic i Krakowa. Przyjazd do Krakowa w późnych godzinach wieczornych.

Świadczenia:

- 6 noclegów w hotelach ***,
- 6 śniadań,
- opieka pilota,
- lokalni przewodnicy i referenci,
- przejazd autokarem lub minibusem,
- ubezpieczenie KL i NW,
- komplet materiałów informacyjnych.

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski

Cena: 2100,-PLN za osobę w pokoju dwuosobowym
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 440,- PLN

Cena nie zawiera:
- biletów wstępów do zwiedzanych obiektów. Szacunkowy koszt wstępów około 25,-EUR/osoba.

Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.
Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Biuro  Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.

Powieść
Ivo Andrić, Most na Drinie, Wiedza i Życie 2002
Najwybitniejsza powieść laureata literackiej nagrody Nobla. Czterysta lat historii Bośni widzianych z mostu na Drinie w miasteczku Wyszegrad. Wydarzenia historyczne i ludzkie dramaty w wielokulturowej społeczności.

Saša Stanišic, Jak żołnierz gramofon reperował, Czarne 2008
Tragikomiczna powieść o rozpadzie Jugosławii widzianym oczami małego chłopca, nota bene wywodzącego się z tego samego Wyszegradu, który zainspirował Ivo Andrici

Esej/reportaż
Robert D. Kaplan, Bałkańskie upiory. Podróż przz historię., Wołowiec 2010
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, któzy chcą cokolwiek zrozumieć z "bałkańskiego kotła"

Wojciech Tochman, Jakbyś kamień jadła, Czarne 2008
Bośnia i Herzegowina po wojnie poczatku lat dziewięćdziesiatych. Mistrzowsko opisany, chwytający za gardło zapis powojennej traumy

Historia
Bozidar Jezernik. Dzika Europa. Bałkany w oczach zachodnich podróżników, Universitas 2007

b_h_miasto_balkany

b_h_miasto_balkany_2

b_h_oficyna_balkany

b_h_mostar_most

b_h_mostar_most

b_h_balkany_most

b_h_gory_balkany

b_h_gory_balkany

b_h_cmentarz_balkany

b_h_cmentarz_na_balkanach

b_h_balkanskie_miasto

b_h_balkany_miasto

Kraj:
Bośnia
Temat:
Kraj i ludzie
 
Cena:


Zarezerwuj miejsce