PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

drukuj

Lizbona – kulturalnie wszechstronny wyjazd.

Lizbona położona malowniczo na siedmiu wzgórzach, urokliwa, pełna słońca i oceanicznego wiatru stolica Portugalii zachęca do odwiedzin o każdej porze roku.
Czy to w średniowiecznej Alfamie, posród jej krętych uliczek, czy w tradycyjnej dzielnicy Starego Miasta - Bairro Alto lub też w nowoczesnym Parku Narodów, z wyszukaną współczesną architekturą – każdy znajdzie coś dla siebie.
Zamki, pałace, piękne ogrody, liczne kościoły, stare, zabytkowe kamienice, place oraz punkty widokowe, z których rozciąga się zapierający dech w piersiach widok – oto stolica, w której spędzimy kilka dni.
Przejedziemy się jednym z najdłuższych mostow w Europie, aby później przespacerować się nad Tagiem, rzeką która wpada do Oceanu. Tradycyjna portugalska kawa w jednej z kafejek gdzieś na nabrzeżu, będzie doskonałą okazją, aby poobserwować miejsce, z którego przed wiekami wyruszali odkrywcy Nowego Świata.
Odwiedzimy ciekawe muzea z bogatymi kolekcjami dzieł, od sztuki antycznej po współczesną, które pozwolą lepiej zrozumieć charakter Portugalii. Muzeum Gulbenkiana, Muzeum Narodowe Chiado, Centrum Kultury w Belem – to miejsca, w których główną rolę odgrywa wyrafinowana sztuka. Doskonałym pomysłem na lepsze poznanie Portugalii jest wizyta w Muzeum Powozów oraz Muzeum Azulejo, miejscu w którym możemy zobaczyć różnorodne, tak charakterystyczne dla tego kraju malowane ręcznie glazurę i terakotę.
Muzycznie oderwiemy się od rzeczywistości, słuchając pięknie nostalgicznej muzyki Fado w jednej z restauracji Alfamy 
Kulinarnie spróbujemy oczywiście wina Porto, sera i pysznych, mimo, że dosc słodkich lizbońskich kremowych babeczek w unikalnej fabryce – Pasteis de Belém.
A wszystko to w towarzystwie żółtych tramwajów, wdrapujących się mozolnie na lizbońskie wzgórza…

 Warszawa-Lizbona-Warszawa

Atrakcje:
Wizyta w Muzeum zabytkowych powozów
Degustacja Porto w Lizbońskim Instytucie Wina 
Spektakl w Filharmonii lub Teatrze
Wieczór z muzyką Fado w jednym z lizbońskich lokali
Wycieczka do malowniczej Sintry

1 dzień
Poranny wylot z Warszawy. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu w centrum Lizbony. Po krótkim odpoczynku wyjście na zwiedzanie miasta.
Rozpoczniemy klasycznie od najstarszej dzielnicy Lizbony – Alfamy. Średniowieczny klimat dzielnicy widać na każdym kroku. Alfama to fascynujące, barwne miejsce, pełne ciekawych zakątków, labiryntów ulic i schodów. 
Zaczniemy od Castelo de Sao Jorge, czyli Zamku św. Jerzego, zbudowanego na najwyższym wzgórzu wschodniej Lizbony. Nasz przewodnik opowie o burzliwej historii tego miejsca, pamiętającego czasy Rzymskie. Z zamkowych wież i murów zobaczymy nie tylko magiczną Alfamę, ale również przepiekną panoramę niemal całego miasta. Miejscem gdzie bedziemy mogli chwilę odpocząć beda juz dzis niewielkie, zamkowe ogrody. Kolejnymi punktami naszego programu są: 
- Sao Vicente de Fora - Klasztor św. Wincentego, położony również na wzgórzu, stanowi wspaniały punkt widokowy, miejsce pochówku większości królów z dynastii Bragança. Każdego zaciekawi z pewnością XVIII-wieczne azulejos, umieszczone krużgankach, przedstawiające motywy z bajek La Fontaine’a.
- Zbudowana na szczątkach wielkiego meczetu gotycka Katedra lizbońska, Igreja de Santa Maria Maior Se Patriarcal de Lisboa, nazywana w skrócie Se, złożony jest tu relikwiarz ze szczątkami św. Wincentego - patrona Lizbony.
- Igreja de Santo Antonio - kościół i muzeum św. Antoniego, poświęcone bardzo popularnemu w Portugalii świętemu.

Wieczór spędzimy w jednej z restauracyjek Alfamy przy dźwiękach tradycyjnej muzyki Fado.

2 dzień
Poranny spacer po śniadaniu rozpoczniemy od Baixia starej, tradycyjnej dzielnicy handlowej z licznymi zakładami rzemieślników i charakterystyczną prostokątną siatką ulic. Praca de Comercio, ogromny plac na którym jeszcze do trzęsienia ziemi w 1755 roku stał pałac królewski z XVI wieku, dziś jest miejscem, gdzie organizowane są różne imprezy kulturalne. Z placu udamy się na przechadzkę po dzielnicy handlowej z licznymi butikami i tradycyjnymi sklepami jubilerskimi, z pewnością nie omieszkamy się w jednym z nich zatrzymać. Aby dotrzeć do kolejnej części starego miasta Bairro Alto – ulokowanej na jednym z siedmiu wzgórz skorzystamy z zabytkowej windy Elevador de Santa Justa, pięknej ażurowej konstrukcji ze stali, zbudowanej w 1902 roku. Bairro Alto, to dzielnica, w której osiedlała się początkowo arystokracja oraz marynarze, stopniowo jednak jej reputacja podupadała zamiast szlachetnie urodzonych zaczęli ją zasiedlać biedniejsi lizbończycy. Powstały tu liczne restauracje, bary i knajpki. Teraz jest sercem nocnego życia Lizbony. Ruiny klasztoru Karmelitów, Kościół św. Rocha, to miejsca do których również zawitamy.
 Miłośnikom Sztuki zaproponujemy wizytę w Muzeum Chiado, którego zbiory obejmują sztukę piękną od drugiej połowy XIX w do dziś. Pośród malarstwa, rzeźby, designu, fotografii i nowych mediów, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.  
Zwiedzanie dzielnicy Bairro Alto zakończymy na Miradurro de Sao Pedro de Alcantara, wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na Lizbonę. Nagrodą dla spragnionych wędrowców będzie wizyta w Instytucie Wina Porto, miejscu, gdzie każdy będzie mógł spróbować, napoju, którym Portugalczycy krzepią swe ciała i dusze.
Wieczór pozostawiamy do Państwa dyspozycji. Możecie spędzić go lizbońskim Teatro Aberto lub Teatro Nacional Dona Maria II, albo po prostu odpocząć z w jednej z lokalnych kafejek tej części miasta.

3 dzień
Poranne śniadanie i wyjazd do Sintry. Region tego malowniczego miasteczka od 1999 roku znajduje się na liście UNESCO. Wzgórza, bujna roślinność, bliskość oceanu i lasów w pobliżu Przylądka Roca, najbardziej na Zachód wysuniętego skrawka Europy tworzy z tego miejsca oazę, którą lubią nie tylko turyści, ale również mieszkańcy Lizbony.
 Zobaczymy tu Palacio Nacional - Pałac Narodowy, dawną siedzibę portugalskich królów, zbudowaną w stylu gotycko-renesansowym i manuelińskim, pamiętającą jednak czasy mauretańskie. Pośród licznych sal i komnat uwagę przykuwa Sala dos Arabes z fontanną z brązu oraz pięknymi azulejos z XVI wieku. Kolejnym pałacem Sinitry, do którego wstapimy jest wznoszący się na szczycie wzgórza Palacio da Pena – Pałac Skalny romantyczny zamek, przebudowany w XIX wieku ze średniowiecznej rezydencji, obecnie - mimo funkcji reprezentacyjnego pałacu rządowego - udostępniony jest do zwiedzania piękna panorama, rozciągająca się z Parque da Pena magicznego ogrodu, otaczającego Pałac. Przerwa na posiłek.
Następnie odwiedzimy Cabo da Roca nad Atlantykiem, najdalej na zachód wysunięty punkt Europy. Popołudnie to (przy dobrej pogodzie) czas na odpoczynek na plaży.
W drodze powrotnej do Lizbony przejazd do willowo-parkowej miejscowosci Cascais, dawnej osady rybackiej, dziś znanego, prestiżowego kurortu nad oceanem i ujściem Tagu. Na przełomie XIX i XX miejscowość była miejscem, gdzie znajdowała się letnia rezydencja portugalskich królów. Spacer po promenadzie Powrót do Lizbony. Wieczorem czas wolny – może kolacja z typową portugalska kuchnią? Opera lub balet w Teatro Nacional de Sao Carlos? 
4 dzień
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Rozpoczniemy od dzielnicy Belem. Grobowiec Vasco da Gamy, odkrywcy morskiej drogi do Indii w Klasztorze Hieronimitów , wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO, wieża Belem, część dawnej twierdzy, chroniącej ujście Tagu przed piratami i innymi intruzami, czy też Muzeum Powozów, w którym można zobaczyć portugalskie karety i powozy zbudowane od XVI do XIX wieku to nasze propozycje na przedpołudnie.Koniecznie przerwa na kawe i tradycyjne Pasteis de Belém.
Następnie wybór zwiedzanego miejsca, pozostawimy Państwu. Będą Państwo mogli wybrać pomiędzy następującymi propozycjami:
Centro Cultural de Belem – najważniejsze centrum kultury współczesnej w Portugalii, w którym organizowane są światowej klasy wystawy, koncerty, festiwale.W skład centrum wchodzi Muzeum Berardo, ze znakomitą kolekcją sztuki XX i XXI wieku od Picasso poprzez Malewicza do Warhola. Po zwiedzaniu można odpocząć w restauracji na tarasie widokowym, skąd roztacza się wspaniały widok na Tag i ogrody dzielnicy Belem.
Pałac Królewski – urządzone z przepychem komnaty, pełne arrasów, rzadkich przykładów sztuki dekoracyjnej i użytkowej, bibelotów. Obok pałacu znajduje się klasycystyczny ogród botaniczny, nawiązującu do renesansu. Można tam zobaczyć kilka tysięcy roślin z całego świata.
Nowoczesna dzielnica Lizbony - Park Narodów- powstała w dawnej postindustrialnej części miasta z okazji Wystawy Światowej EXPO 98. Nowoczesność tego miejsca nie przytłacza, a jego zachwycająca architektura pokazuje w jaki sposób można całkowicie odmienić wygląd miasta. Jednym ze sposobów, w jaki można obejrzeć teren Parku jest przejazd kolejką linową wzdłuż portu i dzielnicy, z widocznym, najdłuższym na kontynencie, 17-kilometrowym Mostem Vasco da Gamy. Zwiedzić trzeba oczywiście największe w Europie Oceanarium, gdzie w ogromnych akwariach można obejrzeć różnorodność flory i fauny mórz i oceanów. Rekiny, płaszczki, tuńczyki to tylko niektóre gatunki, które można tam obejrzeć. Czas można również wykorzystać na zakupy w wielkim centrum handlowym Vasco Da Gama. 
Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy. Przylot w godzinach wieczornych.

Świadczenia:
- 4 noclegi w hotelu *** w centrum Lizbony,
- 4 śniadania,
- przelot samolotem Warszawa- Lizbona-Warszawa
- przejazd komfortowym autokarem, lub minibusem
- lokalny przewodnik na spacer podczas zwiedzania Poczdamu
- opieka pilota,
- ubezpieczenie KL i NW

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski.

Cena:
Wycieczka na zamówienie. Prosimy o kontakt z biurem.

Dopłata do pokoju jednoosobowego:


Cena nie obejmuje:
- wstępów do zwiedzanych obiektów:
- wstępów na wystawy:

Ważne:
 Wycieczka na zamówienie. Prosimy o kontakt z biurem.
  Biuro Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.

 

lizbona_zamek

lizbona belem

lizbona tramwaje

lizbona_widok

lizbona oceanarium

Kraj:
Portugalia
Temat:
Natura i kultura
 
Cena:
Wycieczka na zamówienie


Zarezerwuj miejsce