PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

drukuj

Stambuł

 

 

 

Greckie miasto Byzantion dało początek Konstantynopolowi – drugiej stolicy Cesarstwa Rzymskiego, które przekształciwszy się w Cesarstwo Bizantyjskie, trwało ponad tysiąc lat, kształtując politykę, religię i kulturę na znacznym terenie Europy i Azji. Upadłszy pod naporem Osmanów stało się miasto islamskim Stambułem – stolicą Imperium Osmańskiego. Ślady dwóch i pół tysiąca lat historii trwają obok siebie lub nawarstwiają się, opowiadając dramatyczną historię ścierania się kultur i religii, oraz historię ich współżycia ze sobą, pomimo zmieniających się uwarunkowań politycznych. To wielkie miasto było od zawsze polietniczne, wielokulturowe i takie pozostało do dzisiaj, kiedy nazywa się je chętnie "Nowym Jorkiem Orientu", nie tylko ze względu na wielkość, lecz również ze względu na jego kosmopolityczny charakter. Rozsiadłszy się na dwóch kontynentach Stambuł czerpie zarówno z kultury Wschodu i Zachodu, jest dla jednych bramą do Azji, dla innych bramą do Europy. To obok Rzymu, Jerozolimy i Aten czwarte miasto kultury śródziemnomorskiej, które należy zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Pałac Topkapi - bazar Egipski - meczet Sulejmana - Kücük Pazar - Złoty Róg - Istikal Caddesi - Istambul Modern - Ortaköy - pałac Dolmabahçe - kościół św. Zbawiciela na Chorze - Eyüp - Hagia Sophia - Caferaga - Błękitny Meczet - Cysterna Bazylikowa - Wielki Bazar - Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzułmańskiej - rejs po Bosforze
 

Atrakcje:
Istambul Modernwizyta w muzeum, prezentującym współczesna sztukę turecką
Ortaköy - niespieszna herbata lub kawa w dzielnicy artystów
Kościół św. Zbawiciela na Chorze - zwiedzanie
Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzułmańskiej - zwiedzanie fakultatywnie
Rejs po cieśninie Bosfor - fakultatywnie

 

 

Program

1. dzień
Przylot do Stambułu. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Pierwszy spacer po nowoczesnej części Stambułu w pobliżu placu Taxim.

2. dzień
Spotkanie ze Stambułem rozpoczniemy od Złotego Rogu, który roddziela europejską część miasta na dwie cześci. Nadbrzeżne Parki i promenady przemieszane są tu z zabytkową architekturą z czasów Bizancjum. Następnie wizyta w pysznym pałacu Dolmabahçe i pobliskim charakterystycznym dla sylwetki miasta meczecie. Kolejnym miejscem, które odwiedzimy będzie Topakpi Saray- rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat. Zwiedzając skarbiec i harem pałacu Topkapi wkraczamy w świat bajki z tysiąca i jednej nocy. W sali tronowej przechowywane są relikwie islamu, a pomiędzy nimi płaszcz proroka Mahometa. Przez pachnący wszystkimi przyprawami Orientu hałaśliwy i kolorowy bazar Egipski, docieramy do górującego nad miastem meczetu Sulejmana, dzieła genialnego architekta Sinana. Tutaj, w mauzoleum, pochowany został Sulejman Wspaniały, za którego panowania Imperium osiągnęło szczyt swojej potęgi. Tutaj również spoczywa wywodząca się z galicyjskiego Rohatynia Roksolana – czwarta żona sułtana. Z tarasu meczetu roztacza się wspaniały widok na miasto. Kontrpunktem dla wspaniałego meczetu jest Kücük Pazar – ciągnąca się wzdłuż Złotego Rogu, barwna uboga dzielnica zabudowana drewnianymi domkami.

3. dzień
Dzień rozpoczniemy od wizyty w słynnej Hagia Sophia – symbolu Konstantynopola i jego potęgi, niegdyś największym kościele chrześcijańskiego świata, zamienionym na meczet, łączącym obecnie harmonijnie elementy sztuki bizantyjskiej i muzułmańskiej. Do tej ostatniej należy sztuka kaligrafii. O jej znaczeniu w tradycji religijnej islamu dowiemy się więcej podczas wizyty w medresie (szkole koranicznej) Caferaga.
I w końcu przed nami w dosłownym sensie wielki konkurent dla Hagia Sophia – otoczony 6 mineratemi, wyłożony wewnątrz milionami fajansowych płytek – meczet Sułtana Achmeda zwany inaczej Błękitnym Meczetem.
Po wizycie w meczecie zejdziemy jeszcze pod ziemię do wnętrza niezwykłej wspartej na 336 kolumnach Cysterny Bazylikowej.
Pozostała część dnia to czas na własne odkrywanie Stambułu.
Znajdujemy się w strategicznym miejscu, w pobliżu Wielkiego Bazaru. Na 30 hektarach pod dachem znajduje się 61 ulic z 3500 sklepikami, oferującymi na sprzedaż całe bogactwo i całą tandetę Orientu. Targujcie się! Tak jak to robiło pokolenie wcześniej tysiące przedsiębiorczych Polaków. Jeśli nie Bazar, to może Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzułmańskiej?


4. dzień
 Przed południem wybieramy się na spacer po Istikal Caddesi – jednej z głównych ulic handlowych i centrum nocnego życia miasta. Za czasów Imperium Osmańskiego była to reprezentacyjna ulica europejskich ambasad. Zajrzymy do muzeum Istambul Modern – prezentującego współczesna sztukę turecką. Naszym następnym celem będzie zamieszkane przez artystów, stylowe Ortaköy z licznymi kawiarniami i herbaciarniami, przed którymi przesiadują leniwie mieszkańcy dzielnicy.
Po południu wybierzemy się do dzielnicy Edirnekapı, by obejrzeć kościół św. Zbawiciela na Chorze. Mozaiki i freski kościoła pochodzące z ostatniego okresu istnienia Cesarstwa Bizantyjskiego należą do jednych z najcenniejszych na świecie. Następnie wraz z licznymi pątnikami jako pielgrzymi udajemy się do Eyüp. Dzielnica wzięła swoją nazwę od imienia chorążego Mohammeda pochowanego w miejscowym meczecie. Jego grób stanowi jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych wyznawców islamu. Wspinamy się na pobliskie wzgórze, skąd rozpościera się rozległy widok na Złoty Róg.


5. dzień
Przed południem zaplanowaliśmy rejs po Bosforze, żeby z perspektywy ogarnąć wzrokiem minarety, pałace i rezydencje po europejskiej i azjatyckiej stronie cieśniny.
Po południu przejazd na lotnisko i powrót do kraju.

Świadczenia:
- przelot Warszawa-Stambuł-Warszawa (z przesiadką w Budapeszcie)
- 4 noclegi w hotelu ***, w centrum Stambułu
- 4 śniadania,
- opieka pilota,
- lokalny przewodnik
- ubezpieczenie KL i NW,
- komplet materiałów informacyjnych nt. podróży
- przejazdy busem podczas zwiedzania
- transfer lotnisko-hotel-lotnisko
- bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
- zestaw audio-guide

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski

Cena: 2790 zł

Dopłata do pokoju jednoosobowego:
360 zł

Cena nie zawiera:
-kosztu wizy tureckiej (15 euro)
-rejsu po Bosforze (około 35 euro)
-wyżywienia oprócz śniadań

Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.
Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.

Powieść
Orhan Pamuk , Śnieg, Wydawnictwo Literackie, 2006
Wielka powieść, polityczny thriller tureckiego noblisty portretuje
współczesną Turcję rozdartą pomiędzy Wschodem i Zachodem,
tradycją i modernizmem.

Wspomnienia
Orhan Pamuk, Stambuł, Wydawnictwo Literackie, 2008
Metropolia nad Bosforem we wspomnieniach najwybitniejszego tureckiego pisarza.

Esej
Robert D. Kaplan, Na wschód od Tatarii, Czarne, 2010
Esej polityczny i reportaż w jednym wybitnego, amerykańskiego znawcy Bliskiego Wschodu.
Swietna lektura dla pasjonatów historii i polityki.

Reportaż
Max Cegielski, Oko świata, Od Konstantynopola do Stambułu, W.A.B, 2009
Relacja z pobytów w Stambule zafascynowanego miastem i jego kontrastami reportera.

Witold Szabłowski, Zabójca z miasta moreli, Czarne, 2010
Zbiór reportaży z Turcji zafascynowanego cywilizacyjnymi kontrastami Turcji reportera. Czyta się jednym tchem.

Historia
Kudith Heroin, Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego imperium, Rebis, 2009
Barwna historia tysiącletniej historii cywilizacji bizantyńskiej.

turcja stambul haghia sophia

turcja_stambul_widok na zatoke

turcja_stambul_ortakoy

turcja_stambul_widok_na_ciesnine

turcja_stambul_panorama_miasta

turcja_stambul_widok_na miasto

turcja_stambul_widok

stambul bazar

wielki bazar

Kraj:
Turcja
Temat:
Kultura i literatura
 
Cena:


Zarezerwuj miejsce